| Rienmedire a întrebat:

Buna oameni buni! Pe strabunicul mamei mele il chema Pont(prenumele), ma tot gandesc avand in vedere ca nu este nume romanesc, de ce origine este acest nume, se poate sa fi avut in familie persoane din alte tari?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bine ca nu il chema tont, niste prostii de intrebari, ce crezi ca descinzi din familie de nobili?laughing

| Rienmedire explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ma trag din familie de nobili avorton esuat, sa imi bag pl in viata ta de orfan

| dullcat a răspuns:

Buna.Exista siteuri de acest fel unde poti verifica, asa pentru distractie :

https://lastnames.myheritage.com/......-name/pont

| DeMicUnCălător a răspuns:

Tind cont că Granițele Romăniei actuale extistă de doar 100 de ani. Da.

| Rienmedire explică:

Ba da ce cautati pe TPU daca aveti comportamentele astea impulsive, tu ar trebuie sa fi transat si dat mancare la caini

| leu98 a răspuns:

Ca origine, aș spune că provine din limba latină.