| larousee a întrebat:

pentru cei care au trecut prin examenul de licenta, imi puteti spune cum trebuie sa fie structurat speechul? sau daca aveti vreun exemplu? Trebuie prezentat fiecare capitol, cu titlu si idei?

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

* subiectul lucrarii(eventual motivul alegerii acestuia)
*cercetari/pareri/idei/concluzii ale altor autori referitoare la subiect
*material/metode utilizate in cercetarea subiectului
*rezultatele obtinute in urma cercetarii
*concluziile cercetarii

Obs. Lucrarea nu se expune pe capitole/subcapitole(din cauza timpului foarte scurt alocat speech-ului!). In linii mari si cu ajustari impuse de tipul cercetarii( experimentale, statistice, bibliografice) lucrarea trebuie prezentata dupa schema de mai sus.
Succes!

| sonya a răspuns:

Buna,

Cel mai important lucru este sa fii stapana pe situatie, sigura pe tine si sa ai o prezentare captivanta. Nimeni u vrea sa citeasca slide-uri intregi de teorie. Prezentarea trebuie structurata foarte frumos daca vrei sa iei nota mare.

Speech-ul in functie de prezentarea ta nu ar trebui sa dureze mai mult de 15 minute. Si asa e foarte mult. Nu au timp sa asculte fiecare student in parte cate 15 minute.

Atentia va cadea pe partea practica a lucrarii si nu pe cea teoretica. Teoria o stiu, sunt profesori. Pe ei ii intereseaza cum ai lcurat tu si cu ce vii nou pentru tema respectiva.

Pune accent pe aceasta parte practica, pe propriile tale concluzii si vei lua nota mare.

Succes!

| dannyel86 a răspuns:

Parerea mea e ca speech-ul la licenta trebuie sa fie ca un discurs. Un eseu pe care il prezinti oral in fata comisiei, in care vei evidentia succint continutul lucrarii de licenta.
Nu prezinti lucrarea pe capitole si subcapitole, ci doar poti aminti ca ceea ce prezinti se regaseste intr-un capitol anume si atat.
Te sfatuiesc sa te incadrezi in medie in 20 de minute la prezentare. S-ar putea sa nu stai chiar atat de mult in sala(depinde de profesor si daca ai de prezentat si altceva pe langa lucrare)
Daca profesorul vrea sa te tina mai mult (dupa ce ai expus speech-ul), e de bun simt sa te ajute cu intrebari suplimentare. Nu trebuie sa te pierzi daca cei din comisie te vor intrerupe sa-ti adreseze unele intrebari sau sa-ti dea de inteles sa mergi mai departe cu speech-ul. E important sa stapanesti continutul prezentarii si al lucrarii si sa fii convingatoare.
Mult succes! Asteptam impresii dupa licenta!

| larousee explică (pentru dannyel86):

A fost ok, am luat 10. nu au pus prea mare accent pe speech, mai mult pe intrebarile suplimentare din licenta happy

| dannyel86 a răspuns (pentru larousee):

Felicitari!
Te puteai astepta la orice, de aceea am facut acele recomandari.
Bine ca a fost bine!