| CriCos a întrebat:

plz help me! cei care se pricep la fizica! deci problema e:care ar fi lungimea unui lant din aur(presiunea aurului=19 300kg/metru cub; masa molara a aurului=197kg/mol)cu masa m=2g daca grosimea sa ar fi de o molecula(se presupune ca moleculele au forma sferica si sunt in contact)Precizare:volumul total se imparte in cubulete corespunzatoare moleculelor care reprezinta sfere inscrise in cubulete.Va rog mult...(fundita garantat pentru cel mai explicit si corect >raspuns)big grin

2 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

@elamorena, ai niste greseli in enunt:
1-nu poate fi vb de "presiunea aurului" caci aceasta se masoara in [N/mp] eventual in [kgf/mp]; banuiesc ca te referi la "densitatea" aurului, care are unitatea de masura [kg/mc]
2-masa molara a aurului nu poate fi 197kg/mol (eventual 197g/mol)

| MEMO a răspuns:

Cauta pe google numele carti(cu problema) si aici iti arata si resultatelewinking.