| anonim_4396 a întrebat:

poate aveti sfaturi pentru mine nu stiu ce sa fac deloc cu viata mea sunt in clasa a 8 a si ma pricep foarte bine la engleza si bine la romana dar sunt praf la mate fizica geografie etc aveti sfaturi?

10 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Nu stii ce sa faci cu viata ta pentru ca nu esti informat/a. Dar situatia e chiar simpla: nu vei merge pe un profil tehnic, ci vei merge pe un profil de filologie sau sau ceva asemanator. Vei avea un viitor frumos, in ramurile stiintelor sociale, psihologie, politica,litere, limbi straine. Daca alegi limbi straine, poti ajunge translator la ambasada, sau translator comercial,se castiga fenomenal,iar munca e placuta si delicata. Pe langa engleza si franceza sau germana pe care o inveti foarte bine in liceu, poti continua cu o facultate de Chineza, Rusa, Portugheza, Coreeana, Germana, Araba, daca nu ai inteles din lista, tari cu putere economica. Portugheza-Brazilia, care creste usurel, dar creste. Nu-ti fa griji, ai un viitor frumos in fata.Chiar daca vei face matematica in primii doi ani, este M3, foarte usoara.

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Alege-ti un profil uman, axat pe lingvistica.

| maria6 a răspuns:

Urmeaza un liceu cu profil filologic, eventual chiar intensiv engleza (daca iti place asa ceva)>

| AmXjKr a răspuns:

Fiind un baiat de clasa a 7 a care are 10 pe linie si sunt premiant te sfatuiesc sa:

-inveti engleza la perfectie.
-romana sa o stii esential (functii sintactice, cazuri, parti de vorbire etc.)

Si sa te apuci de matematica. Eu o inteleg foarte bine pentru ca stau toata ziua pe carte, deci ai putea spune ca-s un tocilar, adica tocesc cartile. Daca vrei sfaturi despre cum sa o inveti, da add la florin.caroli2013 si te ajut euhappy

| Guildo a răspuns:

Nu trebuie sa fi priceputa la toate materiile, e normal sa ai inclinatii spre anumite materii, iar celelalte sa nu iti starneasca un interes foarte mare. Esti doar pe clasa a 8 a, deci mai ai inca timp pana sa ajungi pe proprile picioare. Eu te sfatuiesc sa merg la filologie, unde te poti axa pe romana si engleza si de unde o sa te orientezi in vitor spre o facultate, dar e inca timpuriu sa vorbim despre asta.

| AdrianL a răspuns:

Pai fate profesor ce sa zic. Daca sti engleza poti sa te duci sa urmezi un liceu in america, marea britanie, etc stiu si eu.

| DejaVuDoc a răspuns:

Doar pentru ca esti slab la ceva asta nu inseamna ca nu poti persevera, incearca sa inveti cat poti de mult, macar cat este nevoie sa treci, nu exista "nu pot" ci "nu vreau" amice, incearca chiar daca este greu.

| andreea49 a răspuns:

Pai e foarte bine daca te pricepi la engleza. Se cauta limbile straine. Poti opta mai departe pentru un probil de uman, ca tot nu prea se studiaza mate, fizica si altele.

| AlexUnderADS a răspuns:

Cu totii am facut materii care ne-au placut si materii pe care nu le-am suportat. Trebuie sa te straduiesti sa inveti macar minimul de care ai nevoie pentru a trece. Spor la invatat si bafta la examen!

| cionut123 a răspuns:

Poti sa intri la limbi straine sau mai bine la turism, pentru ca aici am intrat si eu si e foarte frumos. sunt in anul 2, si din anul 3 facem practica in Anglia sau Germania depinde unde vrei uh