| AlexTroll a întrebat:

Am o intrebare despre profilul stiinte sociale (liceu).
Deci am tot auzit ca daca esti la stiinte sociale poti sa dai cam la orice facultate, e adevarat?
Stiu ca daca esti la profilul asta nu faci multa mate, chimie, fizica, ceea ce este foarte bine pentru mine pentru ca nu sunt deloc bun la chimie si fizica (mate ma mai pricep putin)
profilul se axeaza pe lb romana, engleza, istorie, geografie. Pe acestea le stiu mai bine, in afara de istorie care nu pot sa tin deloc minte anii si toate evenimentele.
Ce ziceti, sa dau la stiinte sociale chiar daca nu ma pricep la istorie?
Dau funda celui mai bun raspuns, mersi happy

Răspuns Câştigător
| JustSmile92 a răspuns:

Poti da la orice facultate vrei tu. Daca vrei o facultate cu profil uman sau una cu profil real. Nu te afecteaza cu nimic profilul la care esti in liceu. Conteaza sa stii ce vrei sa faci si in cazul in care la facultatea respectiva se da examen de admitere trebuie sa te pregatesti. Eu de exemplu am facut liceu cu profil real si am dat la facultate cu profil uman. Acum decizia iti apartine. Succes!

| TheVampireDiaries01 a răspuns (pentru JustSmile92):

Te rog spune-mi si mie cum se poate duce de la profilul de stiinte sociale la facultatea de matematica daca nu da bac la mate? straight face

| JustSmile92 a răspuns (pentru TheVampireDiaries01):

Daca exista admitere se poate. Pentru ca se va tine cont de nota de la examenul de admitere si de media de bac. Stiu persoane care au facut profil uman in liceu si acum sunt la matematica.

9 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

De la orice profil poţi da la orice facultate, dacă vrei. Şi cu asta am încheiat discuţia.

| mmary a răspuns:

E profilul care iti deschide cele mai bune oportunitati in viata! Du-te pe stiinte sociale cu incredere! Numai bine si succes!

| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Poti merge la orice profil vrei, la facultate nu conteaza ce profil ai urmat tu la liceu.

| Kerli a răspuns:

Poti da la orice facultate de profil uman

| Larrissa21 a răspuns:

Nu, nu prea se poate sa mergi la ORICE facultate cu stiintele sociale. De exemplu daca vrei sa dai la Medicina, ASE, Constructii, Politehnica si multe altele, istoria geografia, psihologia etc. nu te ajuta mai cu nimic. Deci nu, nu poti sa urmezi orice facultate dupa ce ai terminat un profil uman (asta in cazul in care nu vrei sa bagi munti de bani in pregatiri). Ar fi bine sa te gandesti ce ti-ar placea sa faci si apoi sa vezi la ce profil sa mergi.big grin

| JustSmile92 a răspuns (pentru Larrissa21):

Larissa, zici ca nu poate sa urmeze orice facultate dar in paranteza esti de acord cu mine ca de fapt poate sa urmeze ce facultate vrea. Poate este dispus sa investeasca niste bani in pregatirea lui/ei. Se poate ca profilul uman din liceu sa fi fost o varianta de a trece mai usor de liceu, o varianta care sa ii permita sa se pregateasca suplimentar exact pentru ceea ce vrea sa faca mai tarziu.

| MambaNeagra a răspuns:

Deci in primul rand trebuie sa stii ca acest profil se bazeaza intr-adevar pe limba romana, doua limbi straine (trei de fapt pana in clasa a 11-a ca faci si latina), istorie si geografie, dar trebuie sa stii ca in clasa a 9a se face logica (2 ore pe saptamana), la care adauga un optional, spre exemplu introducere in psihologie cum am avut si eu, in clasa a 10 -a faci psiho + optional (eu am sociologie), in clasa a 11-a faci economie care te ajuta sa dai daca doresti la ASE + 7optionale (adica din a 11-a nu mai faci fizica, chimie, desen, muzica, sport, biologie, latina) intr-a 12-a faci filozofie + alte optionale. Eu sunt la acest profil si imi place foarte mult si vreau sa dau la drept. Sper ca te-am lamurit cat de cat
P.S. te previn ca e cam mult de toceala si poti sa dai intr-adevar la orice facultate din orice domeniu.