| anonim_4396 a întrebat:

Probabil stiti cu totii celebra fraza din latina 'Veni, Vidi, Vici', adica 'am venit, am vazut, am invins'. As vrea scriu asta pe toca de la graduare, schimband ultimul cuvant, adica 'am venit, am vazut, am invatat'. Veni si vidi sunt forme ale indicativului perfect. Verbul latinesc 'a invata' este 'discere'. Deci forma de indicativ perfect a acestui verb este "didici'. Rezultand 'Veni, Vidi, Didici'. Este corect?

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vezi ca a invata este impara, in italiana.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Eu vorbesc de latina

| darrio2007 a răspuns:

Imparare, imparato.
Capisci?

| darrio2007 a răspuns:

In latina este discite nu discere.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

'Discere' este forma de infinitiv. Am consultat atat dictionarul online, cat si cel fizic. Iar 'discite' este la modul imperativ plural.

| Violleta2022 a răspuns:

In alta ordin de idei:
Ce este "graduare"?
Ca nu-i cuvant in limba romana, dar nici in engleza!
In limba romana exista: "absolvire", iar in engleza este: "graduation".
Incearca sa vorbesti macar intr-o limba corect, daca nu stii engleza, in felul asta nu risti sa te faci de rusine.

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cred ca a vrut sa scrie spinach la nume. Dar i-a iesit altceva.

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Dupa cum spuneam, nici romana nu stie, dar nici engleza.
Acu' se chinuie cu latina, ca romana si engleza le-a epuizat laughing

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Asa as putea sa fac si eu o lista de N cuvinte adaptate din limba engelza pe care sigur si TU le folosesti. Daca nu ai nimic bun de spus, mai bine nu spui nimic. Am cerut o aprobare, nu sa fiu luata la raspundere pentru NIMIC. De parca am facut nu stiu ce greseala. dar asa sunt unii. Si sa ma ierti daca te-am suparat. Toate cele bune

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Engleza*

| Eunice_Niss_2001 a răspuns (pentru Violleta2022):

Alo, perfecțiunea întruchipată! Se folosește cuvântul "graduare". Poate nu prea ai ieșit tu din casă și n-ai auzit. Dar lasă, folosește tu "absolvire" și stai în banca ta! Și referitor la ce ai zis mai sus (încearcă să vorbești măcar o limbă corectă), vezi-ți bârna din ochiul tău, că ai scris "În altă ordin de idei". Și dacă ar fi să ne legăm de vorbirea corectă a limbii române, acolo intră și DIACRITICILE. Care, de altfel, în mesajul tău nu există. Așa că data viitoare când nu ai ceva constructiv de spus, abține-te mai bine. Sau probabil asta e mentalitatea proastă a unora...să intervină prost acolo unde nu e nevoie.

| Eunice_Niss_2001 a răspuns (pentru darrio2007):

Crezi prost. Nu a vrut, stai tu liniștit. Poți să-ți scrii tu "spanac" la nume corect. S-au trezit deștepții. Ți-a făcut ceva de te iei de un nume de utilizator? Nu aveai de ce să te iei și tu, nu? Așa-s musculițele. Se mai întâmplă.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Eunice_Niss_2001):

Faptul ca-l folosesc copilasii, ramane tot eronat, ca "graduation" nu exista nici in Dictionarul limbii romane, nici in cel englezesc.

| Eunice_Niss_2001 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mai uită-te odată în dicționarul englezesc înainte să vorbești aiurea, copilaș! Și nu te mai băga în seamă când nu trebuie! Întrebarea fetei a fost daca e corect sau nu "veni, vidi, didici". Răspunzi cu "da" sau "nu" sau te abții. Sau îi spui frumos ce ai de spus, nu faci mișto!