| Alii_6257 a întrebat:

Sa-mi spuneti si mie va rog cateva detalii despre viata cotidiana a romanilor din perioada interbelica si cum li s-a schimbat modul de viata dupa primul razboi mondial, pentru ca informatii de acest gen se gasesc foarte greu pe net. Din pacate, nu e nimeni prea batran aici incat sa-mi povesteasca cate ceva din propria experienta, deci daca ati avut vreodata un proiect pe tema asta sa-mi spuneti va rog laughing. Mersi mult.

1 răspuns:
| ZoOzOLe a răspuns:

*in perioada interbelica romanii:
- au trecut prin nemiloasa criza din 1929-1933 care a facut ravagi,
-taranilor li s-au oferit pamanturi
-existenta unor legii vamale ce incurajau romani sa cumpere produse romnesti
-in 1919-1920 Romania a avut cea mai buna politica externa
-in 1940 Romania a suferit marii pierderi teritoriale care au dus la "macelarirea " oamenilor din zonele cedate de romanii
*Romania postbelica:
-are loc o noua reforma agrala
-in lagarele romane au murit circa 1000000 de romanii