| Lulu82 a întrebat:

Buna! Săptămâna viitoare trebuie sa mă înscriu la Bac și nu știu sigur care este procedura. Cineva mi-a spus că, alaturi de cerere, trebuie sa depun și două fotografii, copie după buletin și după certificatul de naștere.

1 răspuns:
| RaduRobertRO a răspuns:

De ce nu intrebi la secretariatul liceului?

Înscrierea candidaţilor pentru examenul de bacalaureat se face, prin fişă-tip informatizată, la secretariatele liceelor pe care aceştia le-au absolvit, în perioada 31 mai - 4 iunie, după cum urmează:

a) pentru candidaţii din seria curentă, profesorii diriginţi întocmesc tabele de înscriere la prima sesiune de bacalaureat, în conformitate cu evidenţele din licee. Tabelele cuprind opţiunile pentru probele de examen şi semnătura elevilor. Odată cu tabelele, profesorii diriginţi depun şi fişa-tip informatizată, tipărită şi semnată de fiecare candidat, în care acesta îşi asumă opţiunile pentru disciplinele de studiu prevăzute pentru probele la alegere, la care doresc să susţină examenul de bacalaureat.

b) pentru candidaţii din anii precedenţi şi pentru candidaţii din seria curentă, în cazul celei de a doua sesiuni, înscrierea se face, de către secretariatul unităţii de învăţământ pe care candidaţii au absolvit-o, pe baza actelor prezentate de aceştia

certificat de naştere şi, după caz, de căsătorie,
un act de identitate,
foaia matricolă,
adeverinţă cu notele la probele pentru care solicită recunoaşterea notelor