| Bogdan_Gabriele_1990 a întrebat:

Buna seara, am o intrebare, anul acesta am intrat la liceu si mama mea vrea sa se mute in Germania, si mi-a propus sa merg sa invat acolo, si am auzit ca daca merg acolo la scoala ma da din clasa a 5-a (sau cel putin echivalentul clasei a 5-a)... Este adevarat sau este doar un zvon?

Răspuns Câştigător
| aneurysmmmah a răspuns:

Salut! Nu e adevarat. In primul rand te pun sa inveti limba, daca intr-un an o vei invata si o vei intelege te pune direct in a Xa pentru ca aici normal intri in a 9a iar acolo este cu o clasa mai infata sistemul. Bine inteles, prin invatarea limbii mai vei face si alte materii si cand intri in a Xa o sa te ajute, am cunoscuti in Germania care intr-un an au invatat limba, deci acolo NU este UN copil care sa nu fie ajutat, mai ales ca primesti si bani pentru ca o sa fii la liceu. Eu atata stiu deocamdata despre asta... happy

1 răspuns:
| Amegadaisuki a răspuns:

Nu este doar un zvon adevarul este ca noi avem un sistem de invataman mai bun, mai bun in sensul mai exigenti, au mai multe cerinte de la noi profesori si o sa te dea gen daca acum esti a 8 a aici acolo o sa fi a 9 a ceva gen