| AlexPosl a întrebat:

Buna seara,

Am o intrebare destul de importanta, poate cineva sa-mi spuna ce clasa as intra la liceu daca cand am plecat din Romania am terminat a8a si am dat examenul si am reusit sa ma inscriu si la un liceu (tin sa mentionez ca asta s-a intamplat in 2019)? Iar acum ma intorc inapoi, aici in Germania am fost la scoala si pe tot parcursul acestor doi ani. Eu acum trebuia sa termin a 10a daca ramaneam in Romania.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta ce clasa trebuai sa termini, contand cate clase ai terminat in Germania.
Ce clasa ai terminat acum, in Germania?
Fiidca situatia scolara se transfera din Germania in Romania, la liceul unde vei merge.
Daca ai terminat acolo clasa a IX-a, acum vei INTRA clasa a X-a in Romania.

| DascaluIoan a răspuns:

Nu vreau să te sperii, dar știu pe cineva care a făcut 2 ani de liceu în Germania, iar când s-a întors în România, nu i s-au echivalat studiile și a luat-o de la capăt.