| SebastianPuica a întrebat:

Am o nelămurire în legătură cu proba scrisa de la română la examenul de bacalaureat.

La ultimul subiect (subiectul III) este cerută redactarea unui eseu care sa conțină intre 600-900 cuvinte (și, din câte am auzit, două pagini). Cateva dintre eseele mele, pe care urmează să le învăț, nu ajung la limita de 600 de cuvinte, având vreo 300-400 de cuvinte. E vreo problemă? Am auzit ca dacă acest eseu nu conține minim 600 de cuvinte subiectul nu se punctează. Este adevărat?

P.S - M-am uitat în baremul pentru proba de la română și în capătul acestuia, care se referă la subiectul III, este menționat: "În vederea acordării punctajului pentru redactare, eseul trebuie să aibă minimum 600 de cuvinte şi să dezvolte subiectul propus."

Aștept răspunsuri. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| AnotherGirl a răspuns:

Luandu-se in considerare ca o pagina contine in medie 30 de randuri iar un rand 10 cuvinte (astea sunt aproximarile) ar inseamna ca 600-900 de cuvinte sa insemne 2-3 pagini. Daca nu respecti limita de spatiu indicata iti sunt scazute 14 puncte (din 30) numai pentru asta. Si daca luam in considerare ca se pot strecura greseli in mini-eseul tau si se mai scad puncte si din cele 16 ramase cu ce ramai? Sfatul meu: respecta limita de spatiu. E vorba de niste puncte primite aproape moca. Succes.

3 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Ba da, se vor numara cuvintele. Ceva in genul cate cuvinte ai pe rand inmultit cu numarul de randuri. Daca ai 550 sau 950 de cuvinte nu va fi problema. Daca ai 300-400 indiscutabil ca te va puncta, dar nu vei putea lua punctajul maxim. Daca ai scris ce trebuie, dar n-ai destule cuvinte, vei primi puncte, stai linistita, nu ramai pe 0.

| Alle23 a răspuns:

Buna
Nu prea cred ca cei care iti vor corecta lucrarea iti vor numara cuvintele...sa fim seriosi
Totul depinde de corector
Roaga-te sa ai unul indulgent
Pa pa