| denrazvan a întrebat:

Buna seara imi spuneti cate muchi are un tetraedru regulat
si ce inseamna muchie? eu habr n-am,,, nnam inteles ce o spus profa imi puteti spune multumesc

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Un tetraedru este un corp care are patru feţe. Prefixul "tetra " este un prefix care ne spune că este vorba de un cuvînt legat de noţiunea de "patru"( sau de patru ori mai mult).
Un poliedru (poli = mai multe)este acel corp care are mai multe feţe. Tetraedrul (regulat) este acel corp care are ca feţe PATRU triunghiuri echilaterale.
Deci, are o bază triunghiulară şi de la fiecare vîrf al triunghiului bază porneşte cîte o latură spre un al patrulea vîrf.Se formează astfel un corp care se mai numeşte şi piramidă.
Fiecare latură a cestui corp se poate numi şi "muchie".
În cazul acestui tetraedru regulat numărul laturilor (sau muchii) este de şase (6).
În răspunsul lui Alexandru sînt multe greşeli. El spune că e "varză " la geometrie. Atunci de ce se bagă şi dă nişte răs punsuri anapoda? Doar aşa ca să se afle în treabă?
Dacă e vorba de tetraedru regulat ( deci o piramidă triunghiulară), fiecare faţă a acestui tetraedru este un triunghi echilateral, toate laturile sînt egale şi unghiurile de 60 de grade iar în acest gen de triunghi nu există noţiunea de "catetă".
Cateta se găseşte numai în triunghiul dreptungic, fiind una din laturile unghiului drept ( de 90 de grade).
În niciun caz, un tetraedru regulat nu poate avea 9 laturi ( muchii).
Este icorectă ortografierea "muchi"( pentru "denrazvan")

| denrazvan explică (pentru corolav):

Mersi mult de raspuns dar te ai complicat prea mult

4 răspunsuri:
| Arapalea_alexandru_1996 a răspuns:

N-am nimic cu tine (si eu sunt la fel) dar estri varza la geometrie ca si mine laughing)
gandeste-te la un cub (nu un patrat) o muchie este o cateta cam ceva de genu nu stiu mai asteapta intrebari
si prima intrebare are 9 muchi (l-am intrebat pe tata avea 10 la mate )

| ClauDytza983 a răspuns:

Muchie inseamna latura.iar un tetraedru are 6 muchii

| Paula05072002 a răspuns:

Tetradrul este de fapt un triunghi. Este format din triunghiuri echilaterale. ( cu toate laturile egale). Mai exact, 4 triunghiuri. Adică 12 muchii...
Muchiile sunt de fapt laturile. :*