| Adlai a întrebat:

Bună seara,

Mă gândeam să fac niște facultăți in București ca să pot devin savant Ortodox Musulman, de fapt mi-as dori să fiu în rând cu cei mai mari savanți Musulmani din istorie. Pentru că vreau sa mă lupt cu niște Hinduși polemici și Creștini polemici extremiști.

Vreau să fiu ca Ibn Taymiyyah(fie ca pacea să fie asupra lui) și ca Mohammed Hijab la un loc.

Aș dori sa fiu comparativ religionist, filozof politic, filozofia religiei, savant politic, vorbitor de limba Araba, public speaker și public debater. Ca să pot să mă lupt cu niște șarlatani care caută numai probleme și necazuri și deranjeaza liniștea.

Ați putea să-mi ziceți ce facultăți pot face după ce absolv liceul meu ca să pot deveni ceea ce am descris mai sus? Și mă interesează și ce cursuri pot face pentru așa ceva.

Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Februar30 a răspuns:

Facultatea de Filosofie de exemplu. Dar ce inveti, sa tii pentru tine. Nu e nevoie sa te lupti cu nimeni. Nu poti lua omului liberul arbitru, de a crede si a face ce considera.
Insa daca vei gasi o cunoastere care sa te ridice si daca o vei pune in practica in viata ta, toata viata, poate vor fi cativa care te vor vedea si se vor trezi odata cu tine. Si atunci nu o sa fie nevoie sa te lupti cu nimeni, pentru ca ceilalti vor intelege de buna voie ce trebuie sa faca.
Pace!

22 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intai trebuie sa inveti perfect limba araba, inclusiv dialectele.
Pentru a invata, studiaza biblioteca din Alexandria, sa cunosti stiintele adunate acolo.

| doctorandus a răspuns:

Poate-mi spui si mie la ce articol din Constitutie scrie ca Romania e stat crestin.

| doctorandus a răspuns:

Daca nu ma insel, cuvintele "crestin" si "crestinism" nu apar in Constitutia Romaniei.

| johnnny123 a răspuns:

Da. Iti recomand o facultate secreta care se ascunde sub numele de Spitalul Clinic de Psihiatrie „Profesor Doctor Alexandru Obregia".

Mergi acolo si spune-le exact ce ai spus aici. Cu siguranta iti vor oferi o bursa pe patru ani.

| Adlai explică (pentru johnnny123):

Daaa, sunt nebun ca vreau sa invat...

| johnnny123 a răspuns (pentru Adlai):

Nu, nu esti nebun pentru ca vrei sa inveti, si nici pentru ca esti musulman.

Esti nebun pentru ca esti complet rupt de realitate si te visezi un aducator al pacii mondiale care va fi ascultat cu reverenta de toate capetele incoronate si luminate ale planetei. Toate astea in timp ce tu esti, iarta-ma ca-ti spun, facut gramada.

| Adlai explică (pentru johnnny123):

Imi pare rau pentru asta, dar eu unul sunt satul de terrorism si violenta care se intampla in Orientul Mijlociu. Si chiar vreau sa inchei terrorismul si violenta pe vecie in Orientul Mjilociu, pentru ca din cauza terroristilor Islamul are imagine proasta si reputatie proasta. Si eu vreau sa aduc o imagine glorioasa si o reputatie extraordinara de buna pentru Islam. Fac orice numai ca sa pot sa extermin ISIS si sa fac sa fie ultima din neamul ei de terroristi.

As face multe fapte nobile sa fiu sincer.

Cum v-ati simti daca ar fi grupari terrorist Crestine care se vor ridica in continuare iar lumea le place sa degradeze Crestinismul? Eu asa ma simt la momentul de fata.

| StrongHeart a răspuns:

Tu nu esti ala de voia sa se faca ministru apararii si sa fie extremist musulman?

| Adlai explică (pentru StrongHeart):

Nu mai conteazalaughing)

| StrongHeart a răspuns (pentru Adlai):

Pai vezi ca in politica si in general persoanele publice cu influenta mare sunt cautate si in chiloti de defecte.

| Adlai explică (pentru StrongHeart):

Păi la asta am vizat(e.g. sa fiu cautat) dar cum? In bine sau rau? In bine, bine inteles.

| zilog a răspuns:

Cum ziceți voi înainte să pocniți
ALAH ABDAR!?
Hai du-te la wc-ul din fundul curții inchide vezi sa nu cazi in gaură trage cuiul strigă ce ai de strigat șî mori!

Ca aici e pământul lui Stefan cel Mare si Sfânt!

| Adlai explică (pentru zilog):

Nu ma compara cu teroristii. Urasc sa fiu comparat cu teroristii.

| zilog a răspuns (pentru Adlai):

Https://youtu.be/gvTeNj_HNQY?t=4
Eu nu ţi-aş dori vrodată să ajungi să ne cunoşti,
Nici ca Dunărea să-nece spumegând a tale oşti.
După vremuri mulţi veniră, începând cu acel oaspe,
Ce din vechi se pomeneşte, cu Dariu a lui Istaspe;
Mulţi durară, după vremuri, peste Dunăre vreun pod,
De-au trecut cu spaima lumii şi mulţime de norod;
Împăraţi pe care lumea nu putea să-i mai încapă
Au venit şi-n ţara noastră de-au cerut pământ şi apă -
Şi nu voi ca să mă laud, nici că voi să te-nspăimânt,
Cum veniră, se fă*ă toţi o apă ş-un pământ.
Te făleşti că înainte-ţi răsturnat-ai valvârtej
Oştile leite-n zale de-mpăraţi şi de viteji?
Tu te lauzi că Apusul înainte ţi s-a pus?
Ce-i mâna pe ei în luptă, ce-au voit acel Apus?
Laurii voiau să-i smulgă de pe funtea ta de fier,
A credinţei biruinţă căta orice cavaler.
Eu? Îmi apăr sărăcia şi nevoile şi neamul...
Şi de-aceea tot ce mişcă-n ţara asta, râul, ramul,
Mi-e prieten numai mie, iară ţie duşman este,
Duşmănit vei fi de toate, făr-a prinde chiar de veste;
N-avem oşti, dară iubirea de moşie e un zid
Care nu se-nfiorează de-a ta faimă, Baiazid!

https://www.versuri.ro/versuri/mihai-eminescu-scrisoarea-iii-_h617.html#

https://youtu.be/gvTeNj_HNQY?t=4

| Adlai explică (pentru zilog):

Hey, nu am zis niciodata ca imi sunteti dusmanii mei. De fapt, eu n-am niciun dusman.

Voiam sa zic ca sunt unii care le place sa cauzeze foarte multe probleme. Ce vezi rau in asta ca vreau sa ma lupt ca sa stabilesc linistea?

| doctorandus a răspuns (pentru Adlai):

Mesia va inaugura o perioada de pace mondiala durabila... d-aia nimeni nu poate fi Mesia.

| zilog a răspuns:

Îzadar prin colbul școlii
prin autori mâncați de molii
cauți umbra frumuseții și îndemnulire vieții
și pe foile lor unse cauți taine ne patrunse
și cu slovele lor strâmbe ai vrea lumea să se schimbe!
Nu e carte să înveți ca viața să aibă preț!
Ci trăiește chinuieștete și detoate pătimește și ai să auzi cum iarba crește!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inginerie, politehnica.

| Adlai explică:

Ok, bine, numai ma lupt. Hey, dar sunt si eu Român.

Nu pot sa cred ca sunt neinteles... Ce mi-as dori sa fiu si eu inteles macar odata.

| Adlai explică:

De ce să mi se șteargă cetățenia? Eu sunt român că mama e Româncă, și am dreptul și la cetățenie.

Este alegerea mea ca sunt Musulman, de ce nu am voie să fiu asa cum vreau?

Îmi pare rău că am postat această întrebare, și îmi pare rău că am dat o impresie urâtă despre mine. Promit că voi avea grijă ce spun data viitoare.

| doctorandus a răspuns (pentru Adlai):

Saracu', vorbeste din ce-a visat ieri noapte. In Constitutia Romaniei nu apar cuvintele "crestin", "crestinism", "biserica", "ortodox", "ortodoxa" sau "ortodoxie".