| aurelgabriel a întrebat:

Buna Seara TPU!
As avea si eu o intrebare, e nevoie de putina cunostinta.De ce in America de Sud se petrec cele mai multe infractiuni,crime,jafuri,violuri,talharii,proxenetism,tr afic de droguri,ba mai mult in Brazilia au loc si crime in jungla.
De ce foarte multe persoane urmarite intrenational sunt adesea din El Salvador,Honduras,Venezuela, Uruguay si America Latina.
De ce tocmai de acolo?
Va Multumesc
DAU Funda!
O seara frumoasa

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Parerea mea pentru ca acolo este o lipsa mai mare de educatie, civilizatie decat in europa, acolo putini merg la scoala si putini termina clasele primare, apoi mai este si saracia acestor tari conduse de regimuri ticaloase : venezuela, cuba, columbia, brazilia etc
Inteleg ca acolo omorurile sunt la zi, si oamenii traiesc in special din infractiuni, cand faci astfel de lucruri ca o meserie sa fii omorat este foarte probabil, ucizi ca sa nu fii ucis.
O mare pondere aducatoare de profituri uriase ar fi nu prostitutia in acele zone, cat traficul de droguri care este cea mai buna sursa de venituri pentru lorzii drogurilor si subalternii lor, cred ca cele mai multe ori, regimurile de la conducere inchid ochii anumitor grupari de infractori organizati care fac plati catre cei care conduc tarile acestea. Aici vorbim de sume de ordinul sutelor de miliarde de euro pe an castigati din droguri, dar culmea traficul se face catre tarile occidentale fie statele unite, de asemenea sua mai are un aliat sau dusman dupa cum vreti sa luati, care face trafic international de droguri si anume mexic.
In final totul tine de bani, ca in orice regim corupt cei care se imbogatesc nu ridica un pai, mor cei care trag ca sclavii la jug.
Eu n-am inteles niciodata si nu am sa inteleg de ce "infractiunile" precum drogurile si prostitutia nu se legalizeaza pretutindeni in lume, in felul acesta dispar intermediarii, si astfel se dizolva infractorii, tarile inteligente au legalizat infractiunile acestea doua expuse de mine si nu a murit nimeni, ba in plus ajuta prin cai de platire a impozitelor, la dezvoltarea acelor tari.
Restul nu am idee de ce nu aplica aceste masuri, dar prin insasi aceste omisiuni se incurajeaza infractiunile grave ce decurg din astea mai mici sa le zicem, adica talhariile, omorurile ce decurg din trafic de droguri de ex.

| siriusblack98 a răspuns:

In primul rand pe continentul Americii populatia este ENORMA, nu compara niciodata un raport de nici un fel al Americii cu unul al Italiei, Romaniei, Ungariei etc.Sunt pur si simplu mai multi oameni, deci e normal sa existe mai multi infractori.Doi la mana, ai adus in discutie oameni ce vin din zone pe ale caror terenuri cresc plante halucinogene ca la ele acasa (pentru ca de acolo provin). Soarta a facut ca in acele zone latine si nu numai pe langa droguri sa existe si coruptie (ca si la noi doar ca inmultit cu 1000) coruptie ce a dus la saracie iar saracia la infractiune.Treaba pe acolo a facut categoriile sociale sa se imparta in doua tabere mari si late, oamenii saraci care isi duc viata la limita limitei si cei bogati ai caror bogatie surclaseaza cu mult opulenta vazuta in filme cu regi si castele.Nu e greu sa iti dai seama de desfasuratorul unei situatii in momentul in care-i cunosti startup-ul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu mergi tu sa ii întrebi?

| cosmin1324 a răspuns:

Pentru ca e o zona saraca, la fel e si in Africa, si acolo e plin de infractiuni si persoane urmarite, plus ca din cate am observat, fostele colonii ale tarilor latine sunt foarte predispuse la violenta(cam toata America de Sud si centrala, Mexic etc.) si alta cauza ar fi drogurile care se dezvolta foarte bine acolo si aduc violenta cu ele.

| Simpatic a răspuns (pentru cosmin1324):

Nu are nicio legatura ca sunt foste colonii cu infractionalitatea crescuta si noi europenii daca pot spune asa suntem niste colonii, ca si pe noi ne-au supus altii, Romania este daco-romana, Italia - imp. roman, dar inainte etrucii erau bastinasi etc etc
un exemplu care poate fi si in afirmatia mea cat si in a ta este SUA care sunt o colonie la propriu, formata din toate popoarele civilizate ale trecutului francezi, olandezi, englezi, dar si aici omorurile sunt la zi.
Cred ca un raspuns plauzibil este pe langa lipsa educatiei si a scolii si faptul ca dupa cum zicea siriusblack98 conteaza la fel de mult si numarul de locuitori, ca una este sa ai 1 milion de locuitori si alta 500 de milioane.