| viper_8486 a întrebat:

Spuneti-mi, va rog, 3 asemanari si 2 deosebiri dintre iluminism si clasicism.

Răspuns Câştigător
| DeeALarysa a răspuns:

3 asemanari:-Iluminismul este un curent cultural si ideologiciar iar clasicismul este un curent literar-artistic.
-Modelele iluminismului sunt filozofia, stiinta si estetica iar cele ale clascismului sunt arhitectura, sculptura, literatura.
-Iluminismul avea centrul de iradiere in Anglia iar clascismul avea centrul de iradiere in Franta.
3 deosebiri:-Iluminismul inseamna miscare ideologica și culturala, antifeudala iar clascismul inseamna ordine, echilibru, rigoare, norma, Canon, ierarhie și credinta într-un ideal permanent de frumusețe.
-Iluminismul, in cultura romana avea scoala ardeleana (Samuil Micu, Petru Maior, Gheorghe Sincai, Ion Budai Deleanu) iar clascismul tot in cultura romana ii avea pe Nicolas Boileau, P. Corneille si J. Racine.
-O caracteristica a iluminismului era ca a pretins eliberarea fiintei umane de sub tutela sa autoindusa iar a clascismului mitarea naturii în aspectele esentiale ale omului si vietii, după modelul antic.
Sper ca te-am ajutat kiss.

Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
| Andreeacordos a răspuns:

Invata!

| 29081997123456 a răspuns:

Iluminismul este un curent cultural si ideologic caracteristic secolului al 18-lea european, avand consecinte pe plan politic, istoric si artistic.

Clasicismul este un curent literar-artistic - având centrul de iradiere în Franța, ale cărui principii au orientat creația artistică europeană între secolele al XVII-lea și al XVIII-lea.