| Tn2306 a întrebat:

Bună seara, TPU. Sunt foarte dezamăgit. La sfârșitul anului școlar m-am hotărât să mă transfer la un liceu mai bun decât cel actual. Bun, mi-a ieșit media în jur de 8, 40, am mers mi-am depus cererea la liceul ăla mai bun și în două săptămâni am primit,, frumoasa" veste că cererea mea a fost aprobată. Azi am mers la liceul meu actual să depun și acolo o cerere de transfer, urmând ca azi să fie consiliul de administrație. Bun, mi-am depus și aici cererea și când am mers să văd dacă mi s-a aprobat, urmând să-mi scot dosarul, mi-au spus ca cererea a fost respinsă. Aceștia nu mi-au spus motivul și au spus să ies afară, bineînțeles eu apucându-ma de plâns, și când plângeau mai erau și ironici, mai ales directorul de la actualul liceu. Am sunat la inspectoratul școlar, a răspuns o parașută de doamnă și a spus că lor nu le pasă de transferul meu și mi-a închis telefonul în nas.
Apropo: niște colegi au aplicat tot pentru același profil, la același liceu, iar la aceștia directorul de la liceul meu le.a aprobat transferul aceștia aveau medii foarte mici, în jur de 7-7, 5.
Ce să fac, dacă sun mâine la minister nu pot face ceva?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Liceul actual nu aproba cererea de transfer, da doar un aviz consultativ, de care liceul care ti-a aprobat transferul poate sa tina sau sa nu tine seama. Daca acestia ti-au aprobat deja transferul, asa cum spui, nu are nici o importanta ce a facut liceul tau.

| Tn2306 explică (pentru Ioandelasal):

Da, aveți dreptare. Liceul actual mi-a semnat și stampilat locul unde scrie,, aviz consultați ''. Dar liceul unde am vrut să mă transfer a spus că voi rămâne aici crying((

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cu ambii părinți, du-te și caută-l pe inspectorul general (îl găsești la Inspectoratul Școlar din județul tău). Să ai pregătită o cerere în care să prezinți situația (dacă ai, ar fi Ok să atașezi actele doveditoare/ aprobarea că noul liceu te acceptă). Nu uita să soliciți număr de înregistrare.
Dacă nu-l găsești la inspectorat, așteaptă-l până vine, ore în șir, nu pleca până nu vorbești cu el. Dacă ai noroc, s-ar putea să fie acolo și să nu fie nevoie să-l aștepți.