| Ariana131 a întrebat:

Bună seara tuturor, am nevoie de niște sfaturi. Urmează sa ma înscriu la Facultatea de litere, însă nu știu pe ce profil:Etnologie, Studii europene, Științe ale informării și documentarii, Asistenţă manageriala și administrativa. Doresc un sfat pentru cei care au fost studenți la unul dintre aceste profile și ce locuri de munca îți poți găsi

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand trebuie sa-ti spun ca intrebarea ta nu face sens pentru noi, pentru ca nu noi suntem cei care trebuie sa-ti alegem tie profesia si nici sa te sfatuim, fiindca ceea ce mie imi placem,, cu siguranta tie nu-ti place.

Trebuie sa-ti mai spun ca, nici o facultate NU vine cu loc de munca asigurat, asta va fi o adevarata lupta pentru tine, dupa ce termini facultatea si-ti iei licenta sa participi la interviuri alaturi de altii 1000 pentru un post.
Nu glumesc, sunt mii de studenti care termina in fiecare an, din invatamnat iesind la pensie 3-5 profesori de romana pe an ( din orasul tau), dar cei 1000 care termina facultatea unde ajung?

Facultatea in ziua de azi nu mai are nici o valoare, fiindca este doar o afacere doar pentru profesorii universitari, care iau bani buni pentru predatul in facultate, dar nu si pentru studentul care termina si ajunge somer sau vanzator la tara, cu licenta in cine stie ce domeniu.
Gandeste-te foarte bine ce cariera alegi fiindca oricum iti va fi greu la terminarea ei.

| sierra1 a răspuns:

Ce ar dori Ariana să facă DUPĂ facultate?

| Wr3nch a răspuns:

Jaletta (pentru ca da doar raspunsuri de jale) bate campii ca de obicei. Eu zic sa mergi pe informare si documentare. Prinzi un loc la o biblioteca si nu mai ai treaba.