| ALeXyA91 a întrebat:

stie cineva daca o pers care a terminat clasa a8a in 2005 si nu a promovat capacitatea, se poate inscrie la liceu fara frecventa? si care sunt actele necesare?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Dai informatii eronate! --- cele 10 clase sunt obligatorii. Chiar daca nu a promovat capacitatea dar are peste 18 ani, se poate inscrie la cursuri serale sau cu frecventa redusa in orice institutie scolara de stat care au organizate asemenea cursuri.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca ai depasit 18 ani poti sa te inscrii la cursuri "cu frecventa redusa" la un liceu de stat sau unul privat(contra unei taxe anuale). Vezi calendarul inscrierii la invatamant de stat( in josul paginii gasesti sectiunea"Admiterea candidatilor pentru invatamantul seral si pentru cel cu frecventa redusa"): http://www.adevarul.ro/......45054.html

| luiza a răspuns:

Buna si tie! nu te poti inscrie la liceu daca nu ai promovat testele nationale, nici chiar la frecventa redusa, sau seral. Actele necesare sunt: copie după buletin, foaia matricolă de absolvire a celor opt clase gimnaziale, diploma testelor naţionale sau adeverinţa de echivalare a testelor naţionale, dosar şi adeverinţă medicală. Bafta multa!

| ALeXyA91 explică (pentru luiza):

Multumesc! nu e pentru mine, e pentru un prieten si nu e in tara si trebuie sa ma interesez. pai si daca nu a promovat capacitatea, cum sa procedeze pana la urma? ca din cate am inteles, nu se mai poate da inca o data

| alessia5158 a răspuns (pentru luiza):

Dai informatii eronate! --- cele 10 clase sunt obligatorii. Chiar daca nu a promovat capacitatea dar are peste 18 ani, se poate inscrie la cursuri serale sau cu frecventa redusa in orice institutie scolara de stat care au organizate asemenea cursuri.