| anonim_4396 a întrebat:

am o prietena care a terminat liceul acum 4 ani, are 23 de ani si l-a incheiat la profil tehnic, fara sa ia bacul.se poate inscrie la alt liceu fara frecventa la clasa de uman si sa ia bacul acolo nu? adica poate repeta numai clasa a 12 a nu? va rog raspundeti cu seriozitate,avem nevoie de un raspuns, va multumesc frumos,suntem din Bucuresti, ce licee pot face asta?

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce a PROMOVAT clasa a 12-a la un liceu ( cu profil tehnic ), NU se poate să "refacă" clasa a 12-a la alt liceu/profil şi să dea BAC-ul la alt profil ( din alte materii )!

Cel mult, poate să dea BAC-ul din nou - la liceul/profilul absolvit - şi, eventual, să solicite RECUNOAŞTEREA notelor la materiile la care a luat minim 5.

Toate cele bune.

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Nici la cele private nu se poate?

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

NU se poate la nici un fel de liceu/tip de învăţământ liceal deoarece FIGUREAZĂ în evidenţele Ministerului Învăţământului că a finalizat 12 clase!

Iar în cazul "încercării" înscrierii la alt liceu, are NEVOIE de "foaia matricolă"/Adeverinţă de la vechiul liceu - şi NU o va primi deoarece a absolvit 12 clase.

Singura soluţie este să dea BAC-ul din nou!

O seară frumoasă.

| maria6 a răspuns:

Legislatia e aceeasi la toate liceele. Daca a promovat clasa a XII-a, poate sa participe la examenul de bacalaureat, numai la acele discipline la care nu a reusit sa promoveze inca.