| lauboss a întrebat:

Buna T.P.U.As dori sa stiu daca se poate transfera de la liceu la o scoala profesionala si daca ma pot transfera trebuie sa fac un anumit numar de ore de practica? Precizez ca sunt pe clasa a 10-a si la scoala profesionala la care vreau sa ma mut se fac doar 3 clase nu 4 cum este la liceu.Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

DA, ai dreptul sa faci transferul de la invatamantul liceal la invatamantul profesional asa cum se precizeaza la Art.223, litera e) din ROFUIP(http://www.georgebaritiu.ro/? page_id=1063) :

"ART 223
e) elevii din clasele a IX-a, a X-a si a XI-a din invatamantul liceal se pot transfera in aceeasi clasa in invatamantul profesional cu durata de 3 ani dupa sustinerea examenelor de diferenta, in limita efectivului de 30 de elevi de clasa si in baza criteriilor prevazute de Regulamentul de organizare si functionare al unitatii de invatamant la care se solicita transferul."

De transfer trebuie sa se ocupe unul dintre parinti, tu fiind minor. Parintele va adresa o cerere Consiliului de administratie al scolii la care doresti tranferul.Pentru a decide asupra transferului, iti sugerez sa faci un drum la acea scola profesionala, sa citesti Regulamentul intern al scolii respective( il gasesti avisat la avizierul scolii) si sa ceri, la secretariat, informatiile necesare in legatura cu orele de practica si eventualele examene de diferenta( nu in toate cazurile se sustin asemenea examene!)

Iti doresc succes si numai bine acum si-n viitor!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate să te transferi.
Evident, atunci vei efectua activităţile şcolare care se fac la acea Şcoală Profesională ( inclusiv Practica )...

Vezi detalii despre transfer în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......fo-ma-pot/

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Oricum, NU îţi recomand să faci o astfel de TÂMPENIE!

Dacă te transferi la o Şcoală Profesională "scapi", într-adevăr, de 1 an de şcoală : la ORICE Şcoală Profesională se fac 3 ani.
Dar, ce vei face după aceea?
NU îţi găseşti un servici acceptabil decât cu BAC-ul luat ( pentru care TREBUIE să faci un LICEU ); sau poate vrei să lucrezi în construcţii, "zi lumină", ca muncitor necalificat...

DEGEABA faci o Şcoală Profesională de 3 ani şi apoi va TREBUI să continui liceul ca să poţi da BAC-ul!
Vezi detalii şi în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-ul-funda/

| Sn4k3 a răspuns:

Ramai la liceu. Altii ar vrea sa fie in locul tau.

| Raizing a răspuns:

Esti zdravan la cap?happyRamai la liceu