| Dudăăăă a întrebat:

stie cineva metode de invatare si memorare mai rapida a esentialului?(Fara pastile). Am nevoie de metode deoarece sunt clasa a V||| a si...am multe pe cap.Mersi anticipat :*

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Sa fiu sincer, profesorii zic mereu "noi extragem doar esentialul" insa daca te uiti putin la ce predau ei, o sa gasesti tu singura un esential mai bun acolowinking
De ex, "Basmul este o specie a genului epic in care fapte reale si ireale se impletesc, personajele au puteri supranaturale si binele invinge mereu."
Ei bine, asta e definitia PE SCURT pe care am extras-o eu de la un prof de romana din cls a 8a :O
Si la matematica la fel. Deci uita-te la ce-ti preda profesorul, scoate ideea principala din ce a zis el, si daca vrei scrii ideile alea principale pe ceva si le inveti mult mai usor, ca nu suntem facuti sa invatam papagaleste, trebuie sa intelegem, nu sa invatam ceva acum si peste 3 saptamani sa uitam

| anonim_4396 a răspuns (pentru MenInShadow):

laughing Imi aduci aminte de o faza de la faculta. Ne-a predat profesoara la gramatica italiana definitia verbului. O jumatate de pagina A4 si in italiana, normal. Stii ce am facut? laughing Am luat definitia de pe google.it. In cateva randulete.

| stejara2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce simplu e acum cu internetul! Inainte ne bateam capetele sa rezolvam, sa facem comentarii si alte alea, acum cu un simplu click le ai gata facute.

| anonim_4396 a răspuns (pentru stejara2):

Eu aveam definitia verbului, insa nu ma impac cu "letopisetze". Eu vreau ceva concret, la obiect, daca se poate. O perioada buna de timp a trebuit sa citesc legislatie. Faceam cu nervii sa citesc 2 coloane de tampenii cand totul putea fi exprimat simplu printr-o formula. Si in plus, chestia de predat depinde de profesor. La gramatica latina aveam o profesoara brici. Definitia era esenta, esentelor, de maxim 2 randuri. Era beton tipa. iti dai seama ca ochii broastei nimic pe langa ochii mei cand am vazut definitia verbului de la italiana. Si cand ma gandesc ca si italiana e tot o limba neolatina. Insa pe cat de sintetica e latina pe atat de stufoasa e italiana, ca si gramatica ma refer. Zi-mi sa ma opresc ca sunt deja off topic. laughing

| stejara2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu iti zic sa te opresti, dimpotriva stii, pare usoara italiana, dar pentru unii pare la ani lumina.sintetizam si facem schite, aveam bafta si de o memorie buna, acum e randul baiatului meu sa indure profii, viata merge inainte!
Dar are si un ajutor de nadejde intelegenta si netul!

| anonim_4396 a răspuns (pentru stejara2):

Au prepozitille alea articulate, pe care nici italieni de rand nu stiu sa le foloseasca corect. Prin italian de rand ma refer la o persoana care nu are studii superioare. Eu sunt in pom cu ele si acum laughing. Sa stii ca asa am gandit si eu: ce simpla pare italiana "la musica si Dio". De aceea m-am si aruncat pe ea. Aveam sa ma insel amarnic. Pe cat e de muzicala si asemanatoare romanei, e la "ani lumina" cum spui tu. Numai vocabularul lor are in jur de 250.00 de cuvinte, fata de cel roman 150.000 cuvinte. De expresiile idiomatice nu mai vorbim. Sa stii ca ai dreptate cu net-ul. De multe ori m-a scos din ceata. Unii profesori fac greseala sa-ti infunde capul cu tot felul de chestii inutile si chiar nu ramai cu nimic. Nu degeaba avem noi vorba :putin dar bun! Mai bine o esenta clara decat o memorie goala dupa primul examen. Bafta pentru baiatul tau si putere pentru tine. sa-l ajuti cat poti! O seara excelenta!

19 răspunsuri:
| YayuK a răspuns:

Tu ai multe pe cap? Da' eu ca-s a 12-a ce sa mai zic?laughing Oricum uite ce fac eu: imi organizez timpul-invat intai la ce imi place si dupa la materiile care ma enerveaza(gen mate). Ma odihnesc cand am nevoie, ca sa nu imi suprasolicit corpul. Ma relaxez cu ceva ce imi face placere-un film sau muzica. Nu invat ptin toceala ca dupa aia uit. Cand invat ceva, iau o foaie si scriu din memorie sa vad daca am stiut (merge sigur). Pun pe altcineva sa imi puna intrebari, sa ma asculte. Pe langa asta sunt foaaarte determinata de scopul meu-sa intru la buget la Drept. Asa ca, fa-ti si tu un scop si fii determinata. Bafta multe. Kiss

| anonim_4396 a răspuns (pentru YayuK):

Ce vei face la facultate in sesiune? Acolo sa vezi moarte de om si mai ales la Drept. Ore aiurea puse, seminare, referate de facut, bibliografie obligatorie. Sper sa nu crezi ca iti fac "morala". Vreau doar sa te "previn". happy Bafta si spor!

| YayuK a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica imi zici sa nu dau acololaughing Acolo vreau! Si daca o sa am examene asta e...nicio facultate nu e care sa nu aibalaughing Au fost si altii care au facut Dreptul deci nu cred ca o sa imi fie atat de greu. si, mai bine tocesc legi decat sa imi umplu mainile de sangelaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru YayuK):

Nu spun sa nu dai acolo! laughing Te avertizez in legatura cu ceea ce vei "infrunta". happy Daca iti place ceva, oricat de greu ar fi, treci mai usor peste. Bafta!

| YayuK a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc, la fel si tie :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru YayuK):

winking Sa auzim de bine. Daca mai rezist pe TPU, sper sa-mi povestesti prma sesiune. happy Ce zici?

| YayuK a răspuns (pentru anonim_4396):

Pot sa ti-o povestesc in alta parte, nu neaparat pe TPU. Poate lasi o adresa de Facebook, ceva... happy Dar mai am un pana pana la prma sesiune...acum sa trec cu bine de bacalaureattongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru YayuK):

Nu am FB. O sa-ti las pe privat o adresa de mail. E ok?

| YayuK a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai si vreun id de yahoo fara gmail? big grin. ti-am dat add...eu nu pot raspunde la mesaje pe TPU-sunt junior laughing

| EnglandGB a răspuns:

A opta a se scrie VIII si nu V|||! se scrie cu v mare si i mare, incearca sa iti subliniezi tot ceea ce e mai important, impreuneaza ideile ca sa poti invata si citestele de mai multe ori!

| Dudăăăă explică (pentru EnglandGB):

Da,ma rog, cred ca mai mult ai accesat intrebarea pentru a ma corecta si nu a ma ajuta raspunzandu-mi la intrebare. oricum mersi.

| Coby a răspuns:

O solutie de memorat usor si de durata fara pastile este invatatul la 9 ore daca intelegi termenul adica: Inveti o lectie acum iar la un interval de 9 ore mai inveti o data iar o metoda de memorat este urmatoarea in primul rand sa fii singur intr-un loc linistit cu obiecte simple pe care sa le privesti o vreme iar dupa sa inchizi oki si sa iti formezi o imagine acelui obiect cat mai clara repetarea acestui exercitiu cat mai des si cu obiecte cat mai complexe va avea un mare folos im mentinerea memoriei tale.

| floaredeprimavara a răspuns:

Schita, citirea de mai multe ori a lectiei, eventual un desen

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sintetizeaza informatia. Extrage esentialul. Axeaza-te pe idei care pot fi dezvoltate, acolo unde merge. Succes!