| Nimeni91 a întrebat:

Stiti cumva daca la scoala in sistem hibrid se pun absente si elevilor care urmaresc lectiile de acasa? Am intrebat-o azi pe diriginta, pe grup, insa tot ce a spus a fost:"acum, si voi...". La noi la scoala nici macar nu s-au facut grupuri cu profesorii pe clase si nici nu cred ca se apuca cineva sa faca, poate tot elevii le vor face, cum s-a petrecut in primavara si am aflat la sfarsitul anului scolar, ca au fost multe grupuri de care nici nu stiam, de aceea va intreb daca se pun absente si in sistemul hibrid elevilor care urmaresc lectiile de acasa.
Daca aveti aceasta informatie m-ati ajuta mult. Va multumec anticipat!

8 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Evident ca se pun absente daca nu te conectezi la ora. Scoala online functioneaza la fel ca aia normala doar ca nu esti in clasa ci in spatele laptopului.

| Nimeni91 explică (pentru RoCkKiD):

Da...si daca, de exemplu, nu am internet sau curent in acea zi? Diriginta a spus ca la noi la scoala nu se mai accepta adeverinta pentru motivarea absentelor, din cauza ca se transmite virusul prin hartiile alea, si de alte metode de motivare a absentelor nu a mentionat nimic.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Nimeni91):

Hai sa fim seriosi, daca toti elevii din Romania ar absenta doar cand nu e curent sau net, nu ar mai avea aia loc la Harvard de voi.

Daca se intampla asa ceva pot sa-i scrie parintii tai ca sa certicice ca asa a fost. + ca ai net pe telefon si exista aplicatie de zoom, poat enu prinzi toata ziua dar 3-4 ore lejer.

| Nimeni91 explică (pentru RoCkKiD):

Ce bine ar fi daca alor mei le-ar pasa de mine, insa, nu, nu le pasa. Scoala pentru ei, si daca o fac, si daca nu o fac, e tot una. Tot ce imi spun este ca, atunci cand implinesc 18 ani, sa plec la munca in strainatate, sa am din ce trai. Nu se intereseaza de scola ei, ce imi spun este ca eu merg, nu ei, ca sa le pese. Poate suna ciudat, dar sunt si parinti care nu se intereseaza de copii lor. Plus ca, am de ales: ori imi platesc ( eu, din alocatie) abonamentul la internet, ori imi platesc netul de pe telefon...deci...da. Cum am mai spus, incerc sa aflu si eu cate ceva, pentru ca ai mei nici nu se intereseaza de nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai ma tu crezi ca bataia asta de joc o sa fie luata in serios

| Nimeni91 explică (pentru anonim_4396):

Poate ca nu toti vor respecta asta, insa eu am profesori care, da, au incheiat mediile in functie de ceea ce a facut fiecare elev online. Si inainte, cand mai chiuleau mai multi din clasa, aceia care nu erau prezenti la ora primeau nota 4, a doua zi, deoarece profesoara/ profesorul socoteau ca nu s-au pregatit pentru ora respectiva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nimeni91):

Profesori idioti

| CatalinB11 a răspuns:

Daca cursurile sau seminariile se vor tine le scoala atunci va trebui sa fi prezenta. Cursurile or sa se tina in clasa, deci nu o sa ai unde sa te conectezi pentru a participa.