| Pufo a întrebat:

Buna happy sunt a 8-a si la liceu as dori sa intru la profilul mate-info intensiv engleza, insa nu stiu aproape nimic despre acel profil(in afara de faptul ca faci multa mate, info si engleza laughing ) sad. Ca sa intru trebuie sa dau un examen? Va fi greu?( Adica va trebui sa imi pun meditator sau pot sa il trec si cu ce am invatat in clasa?) Din ce materii se va da la bac? Alte detalii( ce ore voi avea in plus fata de celelalte profile etc)? Nu conteaza la ce liceu sunteti(de preferabil unul din bucuresti) am doar nevoie sa fiu scoasa din ceata happy

Răspuns Câştigător
| thimeyaful a răspuns:

Eu sunt mate info a 11-a si nu e greu. Daca ai profi buni si esti atenta in clasa nu e mare branza. Faci cam 4 ore de mate si vreo 2-3 de info pe saptamana (numarul orelor creste odata cu avansarea in clasebig grin) si vreo 4 de engleza, mai faci vreo 2 de fizica, 1-2 de chimie si 1 d biobig grin. Examenul pentru engleza nu e greu de loc, daca esti un elev de nivel mediu il treci fara nici un fel de problema, se da din ce ai facut in generala, deci daca ai fost cat de cat atenta la orele de engleza nu trebuie sa iti faci probleme.La bac dai la mate m1(adica nivelul cel mai ridicat de dificultate, dar la fel daca ai fost elev ok la liceu, nu ai probleme) mai dai bio/fizica/info la alegere, romana, si o limba straina la alegere engleza/franceza/germana, etc(daca nu se mai schimba de 3-4 ori pana atunci). Nu e greu de loc, cel putin pentru mine, depinde si de ce profi dai, ca daca dai de vreo scorpie la fizica sau info(cum sunt eustraight face) visezi formule si limbaje de programarelaughing))). Glumesc. O sa fie bine, dar trebuie sa te gandesti serios daca iti place mate sau nu, pentru ca sincer nu are rost sa te chinui cu stiintze exacte daca nu iti aduc intr-adevar satisfactzie.Bafta!

2 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

În primii 2 ani, majoritatea profilurilor de liceu fac aproape aceleași materii (doar că la mate-info se pune mult mai mult accent pe informatică decât la celelalte). Apoi, se specializează. Vei face cam 4 ore de matematică și 4 de informatică pe săptămână și vei face în continuare fizică, biologie și chimie (spre deosebire de profilul uman, unde nu se mai face nici matematică, nici una din cele trei enumerate mai sus). Nu e așa de multă matematică și nici informatică, însă îți recomand să te duci doar dacă îți place cât de cât una din aceste două materii. Cât despre engleză, probabil veți face mai multe ore și mult mai serios decât restul claselor.

| Niiiicu a răspuns:

Buna, in primul rand succes la scoala, este greu la mate-info, dar daca esti atenta in clasa il treci si asa cu conditia sa si inveti, iar bac dai (nu sunt sigurbig grin) la mate, fizica si romana, numai bine