| Florin458 a întrebat:

Studiez la o facultate in cadrul careia numarul total de credite pe intreg anul universitar insumeaza 60.Stiam ca studentul are nevoie de minim 40 credite pentru a promova, doar ca noi avem colegi care au promovat toate examenele pe anul I (60 credite obtinute) iar in anul II au obtinut 28-30 si totusi au promovat.Din ce am inteles se calculeaza anul I+anul II : 2 si daca rezultatul este de 40 minim promovezi anul.Un alt zvon ar fi ca daca avem toate creditele pe anul I si II promovam anul III si cu 0 credite(120+ 0 : 3=40),desi mi-e greu sa cred.Eu am promovat anul I si II fara restante,iar anul acesta pe sem I am doar o restanta pe care vreau sa o iau in sesiunea de restante,deci nu ma aflu in situatia expusa, insa nu inteleg acest mod de promovare care incurajeaza alte chestii.

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Numarul de credite necesar promovarii anului este stabilit de sentaul universitatii, acolo e libertatea lor. In schimb la noi treaba asta e folosita ca modalitate de stors taxe de la studenti.

Strategia e ca scazi numarul de credite necesar trecerii anului pentru ca studentul sa ajunga in anul urmator si sa plateasca iar taxa. Problema e ca fara 180 minim (la specializarile de 3 ani) nu poti da licenta. Asa ca studentul saracul a platit 3 ani de taxa dar nu poate da licenta pana nu isi ia toate restantele. In plus la toate restantele respective se adauga taxe pentru recontractari (la cele vechi) si reexaminari.

Deci cu oricate crezi ca treci in anul 3 (sigur numarul nu e 0) bucuria tine putin. happy

| ywar a răspuns:

Pe vremea mea daca nu-ti luai examenele la facultate in sesiune/sesiunea de restante, pierdeai anul. Ciu-ciu credite, ciu-ciu golaneala asta numita scoala. Invatati si luati-va examenele. Nu spune nimeni sa luati toti 10. Dar invatati, oricum altceva nu aveti de facut alte obligatii nu aveti.

| mastadont a răspuns:

Depinde la ce facultate studiezi însă în principal este nevoie de jumătate din numărul total de credite pe un an, adică 30, pentru a promova anul universitar ci nu de 40.