| FakeSmiley a întrebat:

Sunt clasa a 12 si vreau sa stiu si eu mai multe pareri despre bac, imi e putin cam frica si cu cat se aproprie cu atat ma ia groaza.
La oral la romana, mai exact cum e? Iar la competentele digitale? Nu avem cum sa picam aici nu? adica poate suntem putin ajutati daca uitam ceva sau nu stiu...
Mai ales la competente digitale am inteles ca trebuie un anumit punctaj, iar daca nu-l avem putem pica?
Iar la romana (tot oral desigur) e multa teorie? Sau cum? Nu stiu pe ce sa ma axez mai mult...
Iar daca aveti mai multe sfaturi si pareri m-as bucura sa mi le impartasiti si mie. Multumesc!

2 răspunsuri:
| sucdemere11 a răspuns:

Buna!
La romana la oral o sa fie foarte usor, la competente digitale o sa ti se para un fleac si stai linistita ca nu romana si info e marea problema, la matematica trebuie sa ai grija mare.

| infernu a răspuns:

N-are de să-ți fie teamă oralu' şi competențele nu te pică examenul, doar proba scrisă te pică.La oral la lb română ai la alegere un bilet în care sunt nişte cerințe foarte uşoare, în schimb la franceză, engleză, germană, depinde ce ai făcut în cei 4 ani de liceu, ai proba de audiție în care 15 min. asculți un text şi dup-aia rezolvi o foaie cu cerințe legate de acel text, în a doua parte primeşti o altă foaie cu alte cerințe şi nu mai depinde de textul de la audiție.La competențe digitale sunt la fel exerciți de începător dacă ți-a placut TIC-ul iei lejer experimentat.Baftă la BAC!