| 3xp3rtu a întrebat:

Sunt clasa a 12a si aș vrea să dau la limbi străine la ubb. Întrebările mele ar fi:
1.Ce parere aveti despre aceasta facultate?
Care e cea mai buna secție?
3.De la limba si literatura ieși traducător autorizat? P.S:eu as vrea să mă duc pe chineza-engleza.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu ieși traducător de la nicio secție, trebuie să dai un examen special la minister ca să ai diplomă de traducător autorizat. LL te pregătește mai mult pentru critic literar, profesor, eventual jurnalism. se axează mai mult pe compoziție și citit. LMA pune accent pe traducere, te învață să traduci mai bine. deci epinde de tine pe ce ramură vrei să te axezi

| 3xp3rtu explică (pentru Adry05):

La Cluj la LMA sunt mai puține limbi din care poți alege...dar de exemplu daca aș studia chineza la limba si literatura mi-ar fi de folos? Eventual as face niste cursuri de specializare după

| Adry05 a răspuns (pentru 3xp3rtu):

Poți da e păcat să dai niște bani pe care n-ar fi fost nevoie dacă mergeai direct pe traducere. la bucurești mi se pare că au și chineză.

| Vlog's_Marius_2000 a răspuns:

Ai putea sa te duci la Bucuresti la facultate de limbi straine unibuc