| Andreeamlina a întrebat:

Sunt clasa a-8-a și efectiv nu știu ce profil să aleg...am două variante: mate-info sau științe ale naturii. La mate mă descurc (cât de cât) și îmi place. Biologie, chimie și fizică nu prea am făcut mai deloc, dar mi-ar plăcea să învăț. M-ar ajuta dacă ați putea să-mi spune-ți pe ce se pune accent la fiecare sau ceva de genul laughingnu știu. M-ar ajuta și un orar. Momentan nu aș vrea ca pe viitor să continui cu informatica, dar pe parcurs m-aș putea răzgândi. Mulțumesc anticipat!

8 răspunsuri:
| andreea567890123 a răspuns:

Alege stiinte ale naturii.Si eu sunt la acest profil. Vreau sa iti spun ca matematica din liceu se schimba radical. Plus, crede-ma, mate info e pentru cei care se duc pe info sau pentru cei care au bani de pregătire pentru mate si info

| Andreeamlina explică (pentru andreea567890123):

Ai putea să-mi spui te rog ce orar ai ( câte ore faci la fiecare disciplină)? Este greu la fizică și chimie?

| andreea567890123 a răspuns (pentru Andreeamlina):

Cei de la mate info au 2 ore tic, 2 ore info, 2 ore biologie, 2 ore chimia, 3 ore fizică.
Eu, la Științe ale naturii, am 2 ora tic, 1 ora info, 2biologie, 2 chimie, 3 de fizică, dar eu in loc de info la ei, am 1 ora de ed pentru sanatate
La ed pentru sanatate, trebuie doar sa faceti niste proiecte pe foi, deci nu i greu.

In schimb, din a10a incepe un pic sa se schimbe. Eu o sa am 3 ore de chimie, 2 biologie, 3 fizică, 2 tic, 1 inro.
Cei de la mate info o sa aiba 2 de chimie, 2 de biologie, 3 fizică, 2 tic, 3 ore info.

In a9a la ambele profile sunt 4 ore de romana. In a10a la ambele profile sunt 3 ore de romana.La matematica la ambele sunt 4 ore.

Si in a11a se schimba si mai tare, eu o sa am 3 ore biologie, 3 ore chimia, 4 de mate, 4 de romana, 3 de fizică, 1 ora TIC, si info nu mai am deloc.
Ei o sa aiba 2 ore biologie, 2 chimie, 5 de mate, 4 de romana, 3 de fizică, 2 Tic, 3 sau 4 de info parca?

In a12a nu stiu ce sa zic.

| Andreeamlina explică (pentru andreea567890123):

Dacă merg la acest profil aș putea ca pe viitor să merg la o Facultate de Economie sau de Management?

| andreea567890123 a răspuns (pentru Andreeamlina):

Da,normal

| Squeez3e a răspuns:

Mate info e ok daca inveti la fiecare ora cate putin si ai avantaje sa dai la mai multe facultati (domenii)

| oinimapierduta a răspuns:

Hmm. decizia iti apartine, nu poate nimeni sa iti spuna la ce liceu sa mergi. Vorbeste si cu părinții tai

| Andreeamlina explică (pentru oinimapierduta):

Nu am spus că vreau ca cineva să îmi spună la ce liceu să mă duc. Am spus că m-ar ajuta un orar de la aceste două profile și câteva idei (păreri, opini) despre aceste profile?