| rolly14 a întrebat:

sunt clasa a 8 a si vreau sa dau la stiinte sociale la liceu. Spuneti-mi concret da concret din ce clasa nu se mai studiaza matematica, si bacul la ce materii se da si vreau sa imi spuneti din propria experienta, nu ca ati auzit de la cutarescu sau asa mai departe.

4 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

Matematica se studiaza pana in clasa a 12-a cate 2 ore pe saptamana. Dai teza la logica (in clasa a 9-a, psihologie( a10-a), economie( a 11-a), filosofie ( a 12-a), la istorie/ geografie( la unele licee nu poti alege intre astea 2, in sensul ca trebuie sa dai la istorie neaparat), la romANA si la o limba straina.
Eu sunt in ls a 11-a la stiinte sociale si mi se pare un profil frumos si destul de usor. Din clasa a 11-a nu mai faci nici chimie, nici fizica, nici biologie. Dintre disciplinele reale ramane doar matematica pana in clasa a 12-a ( cate 2 ore pe saptamana).
Dupa terminarea liceului poti da la facultatea de sociologie, drept, litere, psihologie, chiar si la matematica si multe altele.
Ca sa iti faci o parere despre orarul din cls a 9-a, vei face:
Logica-2 ore
istorie-2 ore
romana-4 ore
franceza si engleza-cate 2 ore sau 3
geografie-2 pre
fizica-2 ore
matematica-2 ore
latina-1 sau 2 ore(depinde de liceu)
TIC-1 ora
chimie-1 ora
desen, religie, muzica, biologie-cate 1 ora
sport-1 sau 2 ore(depinde de liceu)
Optionale-1/2 ora
Succes la admitere!

| lilboutique a răspuns:

Si eu sunt la stiinte sociale clasa a 9ahee hee esti din Buc, daca da, in ce liceu vrei?

| rolly14 explică:

Nu sunt din bucuresti...sunt din slatina

| Catte a răspuns:

Hey...love struck.si eu vreau tot la stiinte socialelove struck.in fine.imi trimiti si mie mesaj cu id-ul tau de mess sa mai vorbim?hee hee. daca nu...black.rosse30
happy