| AndreeaaaaaaaaaaaaaaaC2409 a întrebat:

Buna
Sunt clasa a 8a si as vrea sa dau la liceul militar, dar cred ca e cam tarziu sa ma înscriu. Deci ma gandeam ca in clasa a 10a sa ma transfer. Până atunci mi as creea si o conditie fizica mult mai buna. Daca as merge la liceu pe profil de filologie sau pedagogie, la ce ar trebui sa dau diferente? Si cam ce probe?????
Am inteles ca daca ma transfer din a 10a va trebui sa repet iar clasa a 9a este adevarat?
Va rog ajutati-ma!

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Toate cele 4 colegii(licee) militare existente in Romania au un profil real si specializarea matematica-informatica! Spre deosebire de colegiile civile cu acelasi profil si aceiasi specializare, cele militare sunt integrate filierei vocationale. Din acest motiv admiterea la colegiile militare se face in mai multe etape: 1. recrutarea candidatilor, 2.selectia candidatilor in urma sustinerii unor probe fizice si a unei evaluari psihologice, 3.sustinerea unui test grila la matematica si limba romana, separat de testul de la Evaluarea Nationala pe care-l vei sustine oricum( media de la Evaluare fiind luata in calculul mediei finale de admitere la colegiul militar!).

In concluzie, acel transfer la care visezi este aproape imposibil de realizat in conditiile in care intentia ta actuala este sa optezi pentru un profil umanistic (filologie sau pedagogic)! Ai avea o oarecare sansa pentru realizarea unui asemenea transfer( cu respectarea etapelor de recrutare si selectie!) doar daca vei avea media anuala a clasei a 9-a la specializarea mate-info din cadrul unui liceu civil cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa militara sau, daca esti fiul/fiica unui militar in activitate.

3 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Nu cred ca poti sa te transferi la un liceu militar. Poti eventual, sa "pierzi" un an, sa te inscrii la un alt liceu in clasa a noua si anul viitor sa incepi demersurile pentru inscriere din nou, la timp. Si bine pregatit.

| Danger30 a răspuns:

Sunt curios pentru ca si eu am avut aceeasi problema, si nu e adevarat ca pierzi un an, o sa trebuiasca sa dai probele la inceputul clasei a 10-a si o sa fii transferat acolo, ce-i drept nici eu nu sunt foarte informat deoarece la momentul de fata sunt a 9-a

| anamariamaluma a răspuns:

Nu este tarziu sa te inscrii. Ai timp sa depui dosarul pana pe 3 aprilie, si pentru probe ai timp suficient. Daca tragi tare, incepi si alergi in fiecare seara si faci flotari o sa fie usor. Din pacate nu te mai poti transfera, ori dai acum, ori niciodată. Eu zic sa incerci, nu este tarziu, fisa medicala o termini in maxim 2 saptamani, timp in care iesi sa alergi si bineinteles sa faci niste teste psihologice si teste grila la romana si matematica. Stiu ca este greu, dar crede-ma ca efortul depus merita.