| Craciun_Nicolas_1995 a întrebat:

Ce ar trebui sa fac dacă as vrea sa ma transfer în clasa a 11-a, eu fiind a 10-a de la un liceul teoretic cu specializare mate-info la un liceu militar, ce diferențe dau?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti transfera doar daca esti in anumite situatii, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"(2)Copiii personalului în activitate, decedat, rănit sau încadrat în grad de invaliditate conform legii, din următoarele categorii: cadre militare, militari angajaţi pe bază de contract, funcţionari publici cu statut special, în timpul sau din cauza serviciului militar, personal civil, se pot transfera, la cerere, din unităţile de învăţământ liceal sau postliceal din reţeaua Ministerului Educaţiei şi Cercetării în unităţile de învăţământ liceal şi postliceal din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională, dacă îndeplinesc criteriile de recrutare şi au fost declaraţi „Admis" la probele de selecţie, în baza dosarului de candidat, conform reglementărilor specifice ministerului respectiv."

| sierra1 a răspuns:

DACĂ chiar iți apobă cineva asta, NU dai diferențe

| zilog a răspuns:

Mai bine o iei de la inceput ca iesi mai ieftin

| Craciun_Nicolas_1995 explică (pentru zilog):

La anul fac 16 ani, prin aprilie...

| Dyalema a răspuns:

La liceu militar nu te poți transfera. La sfârșitul clasei a 8a se dau testele de înscriere. Apoi nu te mai poți înscrie la Liceul Militar dacă ai împlinit 16 ani.

| Craciun_Nicolas_1995 explică (pentru Dyalema):

Chestia consta în felul următor, anul trecut un fost la Breaza 6 locuri pentru clasa a 11-a, asta înseamnă că sunt locuri libere, ma interesează materiile pentru diferențe ca sunt licee militare prin tara care mai au nevoie de copii

| Dyalema a răspuns (pentru Craciun_Nicolas_1995):

Interesant! La noi în Alba Iulia nu am auzit să fie vreodată locuri libere. În locul tău aș da un telefon la liceu ca să mă interesez de toți pașii care trebuie făcuți pentru înscriere. Îți urez succes!