| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a 9a la filologie. Iar dupa ce termin vreau sa studiez psijologia in Canada.
Va trebui sa dau un test de engleza?
Si cum se aplica la o facultate/universitate etc?
Trebuie sa o fac din timp?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este destul de greu sa studiezi in Canada. Va trebui desigur sa demonstrezi ac esti un vorbitor foarte bun de engleza sau frabceza (depinde in ce parte a Canadei vrei sa te duci). In principiu, trebuie sa iti depui cererea cam cu un an inainte. Trebuie sa te interesezi la facultatea aleasa (de pe siteul de net) ce cereri au de la tine (de obicei sunt foarte pretentiosi) si cat costa studiile (sunt foarte scumpe, mai ales daca nu esti cetatean canadian). Numai ca sa iti depui cererea costa 100-200 de dolari canadieni, fara sa ai vreo garantie ca te vor accepta, chiar daca indeplinesti toate cerintele.

| WayhaughtK a răspuns (pentru Brigaela):

Multumesc frumos!

| WayhaughtK a răspuns (pentru Brigaela):

Si mai am o intrebare daca nu este cu suparare. Locuiesti in Canada?
Si mai vreau sa stiu daca ar fi posibil ca un rzident permanent sa dea la politie. In caz ca locuiesti acolo.
Sper sa nu fie cu suparare.
Multumesc inca o data!

| Brigaela a răspuns (pentru WayhaughtK):

Nu ma supra. Nu locuiesc in Canada, dar la un moment dat m-am gandit sa emigrez acolo. Insa studiile erau foarte scumpe. Nu par a interzice nerezidentilor inscrierea la studii de politie, doar ac sunt enorm de scumpe, cred ca trebuie sa muncesti ca politist vreo 10 ani numai sa iti platesti studiile.