| MymyMihaela a întrebat:

Sunt in clasa a VIII- a si anul urmator trebuie sa merg la un liceu si problema este ca nu stiu la ce liceu sa merg si pe ce profil. Nu vreau sa ma duc undeva unde sa trebuiasca doar sa invat! Si totusi sa fie putin stabil si sa pot da la o facultate mai ok, sa zicem asa. Si m-am gandit sa dau la engleza-intensif, aici si problema pentru care va scriu. Deci. Vreau sa imi spuneti daca este greu si daca trebuie sa dau vreun test inainte de a intra la liceul cu acest profil.
Si in cazul in care mai stiti vreun profil mai ok, va rog sa imi scrieti.
Funda raspunsului ajutator!
Scuze pentru categorie, dar nu stiam unde sa pun intrebarea.

Răspuns Câştigător
| JamilaGizeh a răspuns:

Daca vei sa intri la clasa de bilingv sau intensiv engleza trebuie sa dai examenul de Bilingv si sa iei peste 6. Examenul consta in proba orala si scrisa.

| MymyMihaela explică (pentru JamilaGizeh):

Si acest examen se da inainte de vacanta de vara, nu? Conteaza si media din generala si notele de la examen?

| JamilaGizeh a răspuns (pentru MymyMihaela):

Se da inainte de vacanta de vara. Eu am inteles ca acum nu mai conteaza deloc media generala, ci doar notele de la examen.
Intreaba-ti profesorii, ei trebuie sa stie cel mai bine.

| MymyMihaela explică (pentru JamilaGizeh):

Ok. Mersi mult! :*

| JamilaGizeh a răspuns (pentru MymyMihaela):

Cu placere!
Succes la examene si sa nu te lasi coplesita de emotii!

5 răspunsuri:
| MissKattyBlack a răspuns:

Pai la filologie nu se face matematica. adica doar primii 2 ani, dar nu se pune accentul prea tare pe ea. si e cam nasol fiindca engleza nu te ajuta prea mult in viitor... ai posibilitatea sa alegi putine facultati cat de cat bune... e decizia ta. nu este greu la filologie limbi straine, iar profil mai ok e bio-chimie sau stiinte sociale (geografie)