| Paul00001 a întrebat:

Bună! Sunt în clasa a-X-a și în vară aș vrea să mă transfer la alt liceu pe alt profil (acum sunt pe tehnic și aș vrea pe un liceu teoretic). Vreau să știu dacă trebuie să dau examen (sau examene) de diferență și dacă da la ce materii.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Transferurile intre licee se pot face numai la inceput de an scolar si numai daca intrunesti conditiile cerute de Ministerul educatiei si invatamantului.
- media ta trebuie sa fie egala sau mai mare ca a ultimului intrat la acel profil
- sustinerea si luarea examenelor de diferenta la materiile pe profilului la care vrei sa te transferi (asta vei afla de la liceul unde te transferi in functie de profil).
- note la purtare peste 9
- fara corijenta sau medii neincheiate
- daca mai sunt locuri libere in clasa unde doresti transferul
- daca directorul liceului accepta transferul