| MinimalDex a întrebat:

Salut, vreau sa aleg o facultate unde sa merg si vreau sa va intreb daca puteti sa imi ziceti ceva diferente dintre UBB(Facultatea de matematica si informatica) si Poli(Facultatea de Automatica si Calculatoare). Ambele se bazeaza pe informatica? Dupa ce termin facultatea la ce pot sa aplic? Ce diferente mai sunt?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La ambele se face informatica, diferenta e ca la Info se face doar partea de software iar la AC si partea de hardware + electronica + robotica depinde de sectie

| Anonimuserr a răspuns:

Aici ai curricula şi ghidul studentului al facultăţii de automatică şi calculatoare din cadrul Politehnicii Bucureşti

http://acs.pub.ro/public/brosura2014.pdf şi disciplinele aferente acestei facultăţi
http://ac.utcluj.ro/planuri-de-invatamant.html

Este diferăt faţă de facutlatea de matematică informatică Acolo se pune accent pe matematică foarte multă şi informatică, formule, probleme şi nu teorie multă.
Eu aş alege Facultatea de Automatică şi calculatoare! E mai ok, faci mai multe decât matematică informatică!