| Ofiintă a întrebat:

Buna,
Sunt la facultatea de drept in cadtul Universitatii de Vest din Timisoara(primul an) si as vrea sa ma transfer la facultatea de drept din cadrul Universitatii Babes-Bolyai Cluj Napoca. Stiu ca transferul ridica adesea complicatii, am mai trecut printr-o experienta asemanatoare in perioada liceului, dar sunt foarte nedumerita in legatura cu transferul pe care vreau sa il solicit.
In primul rand stiu ca trebuie sa fiu integralist, facultatea de drept din cadrul UVT face parte din hexagonul facultatilor de drept precum UBB deci no problem pana aici.
Insa, nu stiu cu exactitate care este procedura, trebuie mai intai sa completez o cerere la facultatea de care apartin care pe urma sa fie aprobata de catre decan si rectorul universitatii. Am citit ceva despre aprobarea ministerul educatiei, deci numai inteleg nimic. Imi este frica de faptul ca facultatea de care apartin nu imi va aproba transferul sau o va face, dar extrem de greu. Gen, multe drumuri, hartii si asa mai departe.
Mai apoi am citit regulamentul de ordine interioara al UBB in legatura cu transferul facultatiilor de drept, si se precizeaza ca se pot transfera facultatile din cadrul hexagonului, iar celelalte numai prin examen de admitere.
Am sunat la secretariat, si am intrebat daca imi recunosc primul an la UVT, si a zis ca da.
Ok, insa eu am citi din regulamentul lor de ordine interioara ca nu pot sa fie recunoscute anumite examene precum : introducere in dreptul civil, drept penal... Din toate enumerate in primul an fac doar, sau pana acum, sem 1, fac foar introducere in dreptul civil.
Am dubii, numai inteleg nimic, se recunosc creditele, iar mai apoi dupa ce esti transferat mai trebuie sa dai examen, un fel de examen de diferenta. Eu am crezut ca NU este nevoie de asa ceva avand in vedere ca facultatea este identica si cuprinsa in hexagon, anume cele mai prestigioase facultati de drept din Romania.
Conform altui regulament am citit ceva gen: Studentul transferat care nu reuseste sa promoveze examenul va fi exmatriculat. Super, dupa ce ma transfer la facultatea dorita mai raman si fara facultate in general. De ce? Pentru ca oricat de mult as fi invat la UVT, se stie ca UBB sunt mult mai exigenti, pretentiosi.
In legatura cu examenul dupa transfer, le-am selectat de aici: http://law.ubbcluj.ro/......_Drept.pdf
Apare la capitolul cu transferul.
Si nu inteleg facultatile care nu apartin hexagonului trebuie sa mai dea examen sau facultatile care se transfera in general.
Multumesc pentru intelegere, iar daca aveti vreo idee sau ati trecut printr-o situatie asemanatoare va rog sa ma lamuriti.