| smskfkslfkskd a întrebat:

Buna. Sunt la liceu si as vrea sa ma inscriu in erasmus deoarece in proiect sunt tari care chiar ma intereseaza sa le vizitez si imi doresc sa experimentez locuri si lucruri noi. Ma adaptez repede, sunt sociabil, ma descurc foarte bine cu engleza, stiu si niste spaniola si franceza, pot vorbi liber, dar singura mea problema ar fi dosarul. Am auzit ca am nevoie de niste diplome pentru a fi luat in considerare sau sa am niste sanse, iar eu in afara de diploma de absolvire si alte mici concursuri aproape nesimnificative nu am alte diplome spre deosebire de altii care au participat la tot felul de chestii. Are sens sa ma inscriu? Credeti ca am sanse sa intru chiar si fara diplome daca ma descurc la testul scris si interviu?

3 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Merita sa încerci însă, trebuie sa ai in vedere că diplomele celorlalți posibil sa fie un factor decizional, dar totuși, pentru a nu avea niciun regret, încearcă!
Bafta!

| Sekim a răspuns:

Depinde despre ce fel de proiect Erasmus vorbesti. Exista proiecte in care nu ai nevoie de nicio diploma sau acreditare, adica esti elev la un liceu anume, dai un test de limba engleza si de cunostinte generale ( pe baza profilului tau ) si daca ai punctajul necesar esti inscris si vizitezi o tara anume timp de 3 saptamani. Tinand cont ca toti "rivalii" tai sunt elevi, crezi ca ti ar fi greu sa fii ales? Da ce ai mai bun si o sa fii ales cu siguranta.

| adryang78 a răspuns:

Sunt mai multe programe Erasmus. La noi în oraș s-au desfășurat trei, în două am fost și eu implicat, ca translator. Nu au avut nevoie de diplome sau mai știu eu ce. Precis găsești ceva potrivit și pentru tine. Succes!