| anonim_4396 a întrebat:

Diplomele de absolvire a unor facultati sau a unor postliceale mai conteaza in ziua de azi? Adica daca ai o diploma de absolvire a unei facultati sau postliceale ai sanse sa iti gasesti mai usor un loc de munca? Se uita angajatorii la ce diplome ai sau conteaza ce stii practic sa faci? Cum e?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca te ajuta.
Trecem peste meseriile in care este obligatoriu sa fii licentiat precum medicina, drept, arhitectura.

Diploma e primul lucru la care se uita un angajator cand te cheama la interviu si e un criteriu important de departajare.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru suntserios):

Dar diplomele de la o postliceala?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de angajator.
Pentru unii conteaza doar s-o ai, desi nu le pasa efectiv decat ceea ce stii tu sa faci ca sa te poata angaja.
Diploma e mai mult din motive mai "administrative", prostii legate de cartea de munca, impozite si altele.

| ubox7007 a răspuns:

Da se uita, dar sunt unele firme mai inteligente care iti dau examen, unul al lor propiu, ceea ce mi se pare mai mult decat bine.