| faaalyoana a întrebat:

Sunt studenta si as vrea sa va intreb pe voi cum invatati pentru examene? Nu prea inteleg sa reproduc logic cursurile. Si m-am saturat sa tocesc (invatat mecanic) sa invat pe dinafara...
Mai am 4 zile pana la urmatorul examen si am de invatat 55 de subiecte, unele cu raspunsuri mai lungi, altele mai scurte. Si sunt sigura k dupa ce le voi invata pe toate la final, va fi o ``varza`` in capul meu, am sa le incurc foarte tare!

Răspuns Câştigător
| kumichan a răspuns:

Scrieti intrebarile pe o hartie apoi citeste raspunsurile si formuleaza pentru fiecare intrebare raspunsuri mai usoare apropiate de raspunsul pe care ti-l dau ei.Asa vei retine mai usor raspunsurile facute de tine

11 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Numeroteaza paragrafele si citeste-le unul cate unul, citesti primul, apoi pe o foaie notezi ideea din paragraf in 2-3 cuvinte. iti va fi mult mai usor de retinut asta, si mai usor sa reproduci textul.
Iar la materiile cu aplicatii, contrar la ce zice @CristiaNNN, fara logica esti moarta. Acolo trebuie sa iei fiecare teorema, lege, etc., sa intelegi ce zice si sa o aplici, sa faci 2-3 exercitii, altfel nu ai cum sa retii ceva.

| ChristiaNNN a răspuns (pentru Zenithf):

Ma refeream strict la faptul ca teorema si formula trebuie s-o inveti mecanic. Nu am zis ca logica nu are rolul ei.

| Zenithf a răspuns (pentru ChristiaNNN):

Nu poti sa inveti asa, trebuie sa iei teoremele in parte si sa faci aplicatii cu ele, altfel nu ramai cu nimica. Daca stii sa rezolvi o problema folosind teorema x, automat cunosti si teorema x, nu cuvant cu cuvant dar suficient de bine ca sa o poti reproduce.

| andreidraga a răspuns:

1) Cea mai buna metoda este sa le inveti mai "pe rand". Adica sa nu inveti tot in 3 zile, ci in 3 saptamani. ( asta pe viitor )
2) Acum - parcurge tot si inainte de examen mai sacrifica macar 5 ore ( chiar si de somn! ) ca sa te uiti iar peste tot. Asta e riscul invatarii multor chestii dintr-o data : se poate face un ghiveci. Dar o reparcurgere rapida a materialelor iti va clarifica multe.

| ghiolbitza a răspuns:

Somnul are un rol esential pentru retinerea si stocarea corecta a informatiilor dobandite pe parcursul unei zile. De aceea, incearca sa inveti cat de mult poti in timpul zilei, e o prostie sa inveti noaptea. Noaptea e pentru somn si odihna. Sunt studii care arata ca in timpul somnului, activitatea cerebrala e mai ridicata decat in timpul zilei. Si nu incerca sa inveti, creierul tau va percepe aceasta actiune ca pe ceva impus si obligatoriu, de aceea va selecta aleatoriu informatiile pe care le va retine. Incearca sa citesti cursurile de mai multe ori, alternand materiile. De asemenea, pe viitor, incearca sa iei notite sub forma de idei si nu fraze lungi. Noteaza ideile cu liniute, unele sub altele, si incearca sa eviti propozitiile lungi cu multe virgule. Iarasi, zgomotul de fond e foarte important pentru creierul tau. In functie de ce fel de persoana esti, poti retine mult mai usor informatii daca ai o melodie in fundal, daca esti intr-o sala izolata fonic, la biblioteca in sala de lectura, sau daca ai zgomotul orasului ca zgomot de fond. Incearca sa iti pui muzica - orice gen de muzica asculti tu, de preferat fara multe versuri (altfel vei retine versurile melodiei si nu cursurile) la un nivel de volum acceptabil, care sa nu se suprapuna efortului tau de a citi cursurile, sa nu te distraga. Invatatul la comun, cu un coleg sau mai multi, poate fi iarasi un avantaj major. Astea sunt tacticile aplicate de mine timp de 3 ani de facultate si o sesiune de master- pe care am terminat-o sambata, si au mers de minune. Bafta la examene!

| ChristiaNNN a răspuns:

In primul rand depinde la ce facultate esti. Daca esti la una cu profil real, cam trebuie sa inveti mecanic. daca esti la una la care la examene se cere si putina logica se schimba treaba. Cred ca in primul rand ar trebui sa intelegi ceea ce citesti. In primul rand citeste pentru a intelege ce vrea sa spuna materia/subiectul. Apoi reia ce ai citit sa fii sigura ca ai inteles ce vrea sa spuna. Dupa ce ai inteles textul, ar trebui sa te apuci sa incerci sa citesti si sa retii, este practic imposibil sa inveti mot-a-mot, dar macar tu sa stii 70% din subiect. Nu in ultimul rand, aprofundeaza! Succes si spor!

| Zenithf a răspuns (pentru ChristiaNNN):

Sigur, invatat mecanic la profil real? De unde ai scos asta?

| ChristiaNNN a răspuns (pentru Zenithf):

La matematica, cand trebuie sa inveti toate formulele, nu cumva e invatat mecanic?

| s3my a răspuns (pentru ChristiaNNN):

Nu. n-ai treaba cu matematica daca gandesti asa.

| Zenithf a răspuns (pentru ChristiaNNN):

Daca inveti mecanic, fie la matematica, fizica sau chimie, atunci esti bun de nimic.

| s3my a răspuns:

55 in 4 zile inseamna 14 pe zi, nu e mult. pune-te pe scaun, opreste calc, tv etc si stai si invata. eu asa fac in sesiune, ma pun la 10 la invatat si pana la 12-2 noaptea nu ma mai ridic decat pentru wc, fara telefon fara net etc. [ si stabileste-ti niste ore exacte pentru mancat si nu le schimba ]