| Florentina8900 a întrebat:

As vrea sa va întreb cum pot învață logic, adica sa nu mai tocesc. Toate lecțiile pe care le-am invatat pana acum au fost tocite si uitate dupa 3 zile. Menționez ca am doar 8-9-10 la scoala si mereu cand dam un test trebuie sa învăț lecția de la inceput. Efectiv nu pot retine altfel...

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

PEntru ca probabil e o materie de rahat care nu-ti permite decat sa tocesti, Romania... E vina profesorului ca nu a stiut sa va explice suficient de bine cat sa intelegeti. daca intelegeai la ora, iti era mai usor sa retii cand revedeai informatia (bine, asta in cazul in care el explica si nu esti tu atenta, dar am presupus ca esti printre copiii atenti)
E mai simplu sa inveti informatiile daca iti faci tu o schema a ta cu liniute, bulinute etc. foarte colorata si frumos scrisa ca sa te atraga vizual.

| Alynescu22 a răspuns:

Asta pentru ca inveti fortat sau esti obligat de.ai tai cred una este sa inveti ca iti place tie si alta e sa inveti ca vrea cineva

| Florentina8900 explică (pentru Alynescu22):

Te am intrebare cum imi pot remedia acesta problema nu din ce cauza

| Alynescu22 a răspuns:

Pai asta e motivul pentru care nu reti ca nu iti place sa inveti

| Florentina8900 explică (pentru Alynescu22):

Daca nu imi placea sa învăț nu mai eram premianta

| Alynescu22 a răspuns:

Premiul ala e un cacatt de hartie degeaba daca nu reti si in viata no sa te ajute mihai vitezu sau morometi

| yustme a răspuns:

Fa o încercare și ia o lecție de la început și citeșteo și în timp ce citești subliniază ce este mai important. Sau scrie lecția tu cu mana ta pe un caiet dar cu atenție. Trebuie sa fi atenta la lecție sa nu fii distrasa. Nu învata în gălăgie sau în timp ce te uiți la TV sau butonezi telefonul ca asa nu retii nimic

| Florentina8900 explică (pentru yustme):

Exact asta fac de obicei cand învăț