| Anca6991 a întrebat:

Știți cumva daca ma pot muta la buget din anul 2 sau al doilea semestru al primului an, in condițiile in care intru la taxa? Si ce ar trebui sa fac pentru asta? Este vorba de facultatea mate-info din cadrul universității bucuresti.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de mutare ci de incadrarea in conditiile pentru a intra pe un loc bugetat.
Aceasta se poate face doar daca obtii note la examene in asa fel ca media ta sa se incadreze in media necesara pentru un loc bugetat.

| Anca6991 explică (pentru Ioandelasal):

Ok si încadrarea in aceste condiții se face dupa prima sesiune sau la sfârșitul anului? Intreb asta pentru ca am inteles ca la unele facultăți te poti încadra la buget inca de pe al doilea semestru. Si media mea presupun ca trebuie sa fie mai mare eventual decat a ultimului student de la buget, corect?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anca6991):

Depinde de regulamentul fiecarei facultati, asa ca vezi la facultatea ta.
Sigur ca media trebuie sa fie mai mare decat a ultimului de pe loc bugetat, atat de mare incat sa fie cuprinsa in numarul de locuri bugetate.

| Anca6991 explică (pentru Ioandelasal):

Ai dreptate, multumesc!

6 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

La începutul celui de-al doilea an, media examenelor tale pe anul 1 trebuie sa depaseasca media ultimului clasat pe lista de buget.

| Anca6991 explică (pentru Dreamer):

Mi-ai raspuns inainte sa intreb laughing. Multumesc! Nu am vazut pe nicăieri treaba asta cu încadrarea la buget la universitate dar presupun ca e o regula ce se aplica tuturor facultăților.

| dannyel86 a răspuns:

Tot ce poti face e sa inveti foarte bine sau sa lupti sa te ridici, pentru a avea mediile care sa-ti asigure un loc la buget, asa cum a spus si Ioandelasal. happy