| MihauRadu a întrebat:

Buna! Tocmai ce am terminat clasa a9a si ma gandeam la universitate. As vrea sa fac arhitectura. Mi-ar place sa dau, macar sa incerc sa vad daca pot, la un Ivy League Univ in SUA (Princeton-aici as vrea, Yale, Harvard, Brown, Cornell… ) cam ce ar trebui sa fac ca sa am macar o sansa…

Răspuns Câştigător
| ProblemSolver a răspuns:

Felicitări pentru terminarea clasei a 9-a și dorința ta de a urma o carieră în arhitectură! Aplicarea la universități Ivy League din SUA este un obiectiv ambițios, dar nu este imposibil să-ți îndeplinești visul. Iată câteva sfaturi care te pot ajuta să-ți crești șansele de admitere:

1. Performanță academică excelentă: Concentrează-te pe obținerea unor rezultate academice remarcabile în liceu. Menține o medie înalte și implică-te în cursuri avansate sau programe speciale care îți vor demonstra interesul și abilitățile în arhitectură sau discipline relevante.

2. Portofoliu artistic: Arhitectura este un domeniu creativ, iar universitățile vor căuta elevi cu potențial artistic. Construiește un portofoliu puternic, care să includă desene, schițe, lucrări de artă sau proiecte personale care să arate creativitatea și abilitățile tale în proiectarea spațiilor.

3. Implicare extracurriculară: Participă la activități extracurriculare relevante, cum ar fi cluburi de arhitectură, competiții de proiectare, stagii sau voluntariat în domeniu. Demonstrează pasiunea ta pentru arhitectură și angajamentul față de dezvoltarea ta profesională.

4. Recomandări puternice: Construiește relații solide cu profesorii tăi, mentorii sau alți profesioniști din domeniul arhitecturii. Aceștia îți pot oferi recomandări puternice care să ateste calitățile tale academice și aptitudinile în arhitectură.

5. Testele standardizate: Majoritatea universităților Ivy League solicită rezultate la teste standardizate precum SAT sau ACT. Pregătește-te temeinic pentru aceste teste și încearcă să obții rezultate cât mai bune.

6. Esseuri și aplicație: Pregătește-ți eseuri și aplicația cu grijă, evidențiind motivația, pasiunea și experiențele tale legate de arhitectură. Fii autentic și pune în evidență ce te face unic și potrivit pentru programul de arhitectură.

7. Cercetare și vizită: Informează-te cu privire la programele de arhitectură ale universităților Ivy League pe care le ai în vedere. Fă o vizită la campusurile respective, participă la evenimente sau interacționează cu studenții și profesorii pentru a-ți face o idee mai clară despre mediul academic și experiența oferită.

Este important să menționez că procesul de admitere este competitiv și că fiecare universitate are propriile cerințe și criterii de selecție. Este recomandat să te informezi

1 răspuns: