| anonim_4396 a întrebat:

Anul acesta am intrat clasa a XII-a la Colegiul Național "Sfântul Sava" pe profil matematică-informatică bilingv engleză și aș dori să știu dacă aș avea vreo șansă să intru la o universitate internațională cum ar fi: Harvard, Yale, Stanford, Oxford, Cambridge, etc. dacă am avut mediile 9, 98 clasa a IX; 9, 99 clasa a X-a; 9, 97 clasa a XI-a și rezultate destul de bune la olimpiadele și concursurile de matematică, informatică, fizică și chimie (premiile I, II, III).

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai sanse. Trebuie doar ca unul din premiile acelea sa fie la etapa nationala a olimpiadei (cea oficiala, a ministerului) si sa iei o nota cat mai mare la bacalaureat (la un moment dat solicitau peste 9, 75). Scrie-le un mail si afla mai multe detalii.

| MrArtur a răspuns (pentru Brigaela):

Mulțumesc de răspuns! Cu bacul nu îmi fac griji (am făcut o groază de subiecte din anii trecuți în privat la meditații drept test și nu am luat mai puțin de 9, 87 la niciuna) și majoritatea premiilor sunt de la olimpiade/concursuri naționale. happy