| Problematicul9106 a întrebat:

Am 13 ani si m-am mutat la o scoala noua. Fosta scoala era una de top si acum m-am transferat la una mai slaba sa zic asa.( de la pedagogic la sportiv). Mai nou au aflat profesorii ca fumez. Mai am si un flash de 6mm in ureche aporape nici un profesor nu ma place. Am o profesoara de inot care ii place de mine ca si elev si ma sustine. Diriginta ma vorbeste urat. Mi-a mai spus ca o sa faca sa ma mute din clasa si sa ma duc in cealalta clasa, cu invatatura nu sunt chiar asa bun. La mate dunt praf 5, romana 7... restul sa zicem ca sunt mai ok 8-9. Ce sa fac sa nu mai am probleme la scoala?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey, am citit raspunsurile de mai jos si mi se par banale si lucruri pe care deja le-ai auzit de 1000 de ori.

Eu iti recomand altceva. I-ati timp cu tine, seara in loc sa iesi cu prietenii la fumat de exemplu, mergi acasa si uita-te la un film/un serial, asculta muzica (indiferent de ce iti place, dar sa fie ceva ce sa te inspire) si incearca cauti o pasiune, orice.

Mie fumatul mi se pare aiurea total, dar daca nu vrei sa te lasi, macar evita sa fumezi prin jurul scolii. Si cu profesorii, ei vor sa vada doar ca te interesezi. Spune-le urmatoarea data cand te cearta sau te acuza de ceva ca esti constient si ca o sa incerci sa devi mai bun doar ca o faci in stilul tauwinking

Ca serial eu ti-as recomanda "The Flash" (e pe Netflix) si pe mine m-a inspirat si m-a maturizat mult.winking

Iti urez tot norocul, lasa ca iti gasesti si tu drumul! Important e sa nu te dai batut si sa cauti lucrul ala care te face sa sari din pat de nerabdare sa il faci.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ar trebui sa te maturizezi, sa inveti si sa te comporti serios, fiindca in curand urmeaza primul mare examen (de capacitate) in viata TA. Daca nu vei obtine note bune, atunci nu vei intra la un liceu bun, nu vei apuca sa mergi la facultate si vei avea toata viata ratata.
DOAR de tine depinde, cat de serios vei lua lucrurile; invatarea si comportamentul tau!

| FreddieM a răspuns:

Adica vrei sa repari problemele cauzate de tine insuti, si esti tratat exact la fel cu ceea ce oferi.
Eu zic sa procedezi astfel. Fa-ti un hard reset, stabileste noi obiective si implicit ordinea lor adica comportament bun si atitudine decenta la scoala (fumatul deterioreaza atat sanatatea cat si imaginea si este complet inacceptabil sa fumezi asa de mic, ce fel de parinti te-au educat?)
Renunta la prietenii care-ti dauneaza si te,, trag in jos" si asociaza-te cu persoane de calitate.
Evident acorda mai mult timp studiului, transforma-l in timp liber, in loc sa iesi la o tigara, suna-ti un coleg sa-l consulti despre tema pentru maine, asa iti faci un nou cerc de prieteni mai buni si mai utili, care te pot ajuta. Mult succes

| NYØ2002 a răspuns:

Sa iti zic o chestie:Eu am ramas corigent in clasa a 8 la mate si in celelalte clase in generala dar la liceu nu mai am treaba. Faza este ca nu trebuie sa ai peste 5 la examene ca sa intrii la liceu. Intrii la liceu dacă nu ramai corigent dar eu am avut noroc ca am intrat dar acum s-a schimbat din 2019, si faza este ca nu trebuie sa ramai corigent.Eu sunt la profil,, Comert". Daca vrei sa intrii la un profil bun poti lua 5 la mate si 8-9 sau 10 la romana depinde si ce medii ai avut in clasele 5-8.

| aanaaaaxqq a răspuns:

Pai in principiu ar trebui sa lasi anturajele, fumatul si sa ascunzi flash ul ala, ai 13 ani frate. Trebuie sa pui mana pe carte, sa incerci sa ai note peste 5 ca la examenul de a 8a ce faci? ca daca nu ai peste 5 te baga direct la profesionala si nu cred ca ti ai dori asta, sincer. vorbese cuviincios cu profesorii, mai da te bine pe langa ei, fa portofolii, ca poate iti da un 10 sau un puncte la teste, fa proiecte, ti am mai zis incearca sa inveti cat mai bine si du te la meditatii daca chiar nu te descurci la o materie, iti doresc tot binele din lume, hai noroc.