| Sleepytime a întrebat:

Am auzit de la cateva cunostinte de ale mele ca Cambridge-ul il dai pana la varsta de 17 ani. Dupa n-o sa-l mai poti da. As vrea sa stiu cat mai multe informatii legate de Cambridge. Cand se fac inscrierile pentru cursuri si toate cele.
Multumesc pentru timpul acordat!

2 răspunsuri:
| FlorentinaMihaela1996 a răspuns:

Cambridge English: Starters (YLE Starters)

Cambridge English: Starters, cunoscut ca si Young Learners English:Starters (YLE: Starters), este primul din setul de 3 examene Cambridge English: Young Learners.

• Acest examen este adecvat copiilor cu varsta cuprinsa intre 7 si 12 ani
• Este distractiv si motivant, conceput special pentru copii, obisnuindu-i cu tipologia examenelor Cambridge (Reading and Writing, Listening, Speaking) si acordandu-le mai mare incredere in invatarea limbii straine.
• Young Learners English: Starters este exact sub nivelul A1 in CEFR

Cambridge English: Movers (YLE Movers)

Cambridge English: Movers, cunoscut ca si Young Learners English: Movers (YLE: Movers), este al doilea din setul de 3 examene Cambridge English: Young Learners.

• Acest examen este adecvat copiilor cu varsta cuprinsa intre 7 si 12 ani
• Este distractiv si motivant, conceput special pentru copii. Pentru ca subiectele examenului au legatura cu experienta copiilor, le da acestora incredere sa foloseasca limba engleza intr-un mod cat mai bun.
• Este important ca copilul dvs sa invete engleza pentru ca ii va fi foarte folositoare in viata. De asemenea este important sa se urmareasca atingerea unor standarde internationale care ii vor fi folositoare atat pentru studii cat si pentru a avea o cariera cat mai buna.
• Young Learners English: Movers este considerat nivelul A1 in CEFR

La acest nivel asteptarile de la copilul dvs sunt:

• Sa inteleaga intructiuni elementare sau sa poata participa intr-o conversatie pe un subiect predefinit
• Sa inteleaga notiuni de baza, instructiuni sau informatii
• Sa completeze formulare simple si sa poata sa scrie notite care sa includa timp, date sau locuri

Observatie: Pregatirea pentru acest examen ii va da copilului dvs aceste deprinderi practice ale limbi engleze.
Cambridge English: Flyers (YLE Flyers)

Cambridge English: Flyers, cunoscut ca si Young Learners English: Flyers (YLE: Flyers), este ultimul din setul de 3 examene Cambridge English: Young Learners.

• Acest examen este adecvat copiilor cu varsta cuprinsa intre 7 si 12 ani
• Este distractiv si motivant, conceput special pentru copii. Pentru ca subiectele examenului au legatura cu experienta copiilor, le da acestora incredere sa foloseasca limba engleza intr-un mod cat mai bun.
• Este important ca copilul dvs sa invete engleza pentru ca ii va fi foarte folositoare in viata. De asemenea este important sa se urmareasca atingerea unor standarde internationale care ii vor fi folositoare atat pentru studii cat si pentru a avea o cariera cat mai buna.
• Young Learners English: Flyers este considerat nivelul A2 in CEFR

La acest nivel asteptarile de la copilul dvs sunt:

• Sa inteleaga si sa poate folosi fraze simple
• Sa fie capabil sa se introduca si sa raspunda la intrebari simple legate de persoana sa
• Sa poata interactiona cu vorbitori nativi de limba engleza (care sa vorbeasca clar si raspicat)
• Sa scrie notite care sa includa date, locuri.

Observatie: Trecerea cu brio a acestui examen va permite copilului accesul catre urmatorul nivel de examene: Cambridge Key English Test (KET) si Cambridge Preliminary English Test (PET) care conduc catre o certificare international acceptata pentru studii si oportunitati de lucru in strainatate.
Key English Test (KET)

Cambridge English Key (KET), cunoscut ca si Key English Test (KET) reprezinta o calificare de baza care demonstreaza ca puteti folosi limba engleza pentru a comunica in situatii simple si aveti o buna intelegere a acestei limbi.

• Key English Test (KET) este considerat nivelul A2 in CEFR

La acest nivel asteptarile de la copilul dvs sunt:

• Sa inteleaga si sa poate folosi fraze de baza
• Sa fie capabil sa se introduca si sa raspunda la intrebari simple legate de persoana sa
• Sa poata interactiona cu vorbitori nativi de limba engleza (care sa vorbeasca clar si raspicat)
• Sa scrie si sa citeasca in engleza texte, mesaje, note la nivel de baza.

Observatie: Pregatirea pentru acest examen ii va da copilului dvs aceste deprinderi practice ale limbi engleze.
Preliminary English Test (PET)

Cambridge English: Preliminary (PET), cunoscut ca si Preliminary English Test (PET) reprezinta un nivel de calificare mediu de cunoastere a limbii engleze care demonstreaza ca puteti folosi limba pentru a intelege si comunica in diverse situatii.

• Preliminary English Test (PET) este considerat nivelul B1 in CEFR

La acest nivel asteptarile de la copilul dvs sunt:

• Sa inteleaga punctele esentiale dintr-un anunt public
• Sa poata face fata situatiilor in care ar fi pus daca ar fi turist intr-o tara vorbitoare de limba engleza
• Sa fie capabil sa participe la o conversatie intr-un mediu de lucru
• Sa scrie compuneri despre subiecte familiare

Observatie: Pregatirea pentru acest examen ii va da copilului dvs aceste deprinderi practice ale limbi engleze.
First Certificate in English (FCE)

Cambridge English: First, cunoscut ca si Fist Certificate in English (FCE) reprezinta un nivel de calificare mediu spre superior de cunoastere a limbii engleze care demonstreaza ca puteti folosi limba pentru a intelege si comunica in diverse situatii.

• Cambridge English: First este considerat nivelul B2 in CEFR

La acest nivel asteptarile de la copilul dvs sunt:

• Sa inteleaga punctele esentiale dintr-un text complex
• Sa poata face fata situatiilor in care ar fi pus daca ar locui intr-o tara vorbitoare de limba engleza
• Sa fie capabil sa participe la o conversatie intr-un mediu de lucru
• Sa poata concepe texte detaliate in care sa explice avantajele si dezavantajele unei alegeri din puncte de vedere diferite.

Observatie: Pregatirea pentru acest examen va v-a da aceste deprinderi practice ale limbi engleze.
Cambridge English: Advanced (CAE)

Cambridge English: Advanced este un examen pe care trebuie neaparat sa-l aveti daca doriti sa studiati intr-o tara vorbitoare de limba engleza. Acest examen este esential pentru inscrierea la o universitate sau pentru obtinerea unui post bun. Promovarea acetui examen dovedeste ca aveti cunostinte avansate de limba engleza.

• Cambridge English: Advanced este considerat nivelul C1 in CEFR

Observatie: Pregatirea pentru acest examen ii va da copilului dvs aceste deprinderi practice ale limbi engleze.

| Sleepytime explică (pentru FlorentinaMihaela1996):

Dar inscrierile cand se fac?