| Imacatmiaw a întrebat:

Am dat azi simularea la limba și literatura romană și cred a am făcut o Boacănă mare.am delimitat un enunț pentru a afla subordonatele iar apoi le-am copiat mai jos. Se poate lua ca semn distinctiv aceasta delimitare?

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu ai greșit. Dacă ai împărțit în propoziții corect și ai copiat propoziția principală si propozitia subordonata, nu ți se va lua ca semn. Totodată, trebuia să specifici ce fel de propoziții sunt! Corect așa se face la un examen.

| IuliaAna23 a răspuns:

Nu