| teemo2000 a întrebat:

Am de facut un review despre un film. Si problema este ca trebuie facut in engleza. Nici in romana nu ma prea descurc la compuneri, fiing la profio real, nu le am cu imaginatia si restul. Ma puteti ajuta cu niste idei? Formulez eu review-ul doar nu stiu ce sa scriu. M-am gandit sa scriu despre Piratii din Caraibe, fiind un film cunoscut, dar orice alta sugestie este bine venita. Multumesc!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate nici noi nu te putem ajuta, pentru ca TPU nu ne permite sa-ti facem temele, alea fiind sigura ta responsabilitate de elev, de care nu te putem priva!
Totul se invata. Scrie intai in romana, asa, cu cuvintele tale si apoi invata sa traduci in engleza. Iti va fi greu, dar nu imposibil.
Facandu-ti altcineva temele, nu vei invata niciodata sa fii responsabil pentru ceea ce trebuie sa faci, deci, pune manauta si chinuie-te, ca este munca pentru toata lumea.

| teemo2000 explică (pentru Violleta2022):

Nu cu engleza este problema. Cu ideea este problema. Nici in romana nu stiu? Dar multumesc oricum

| Violleta2022 a răspuns (pentru teemo2000):

Nu are importanta despre ce este tema, ca tot tema scolara este, iar aici nu ai voie sa postezi nimic despre temele scolare, ca ti se poate suspenda contul.

| TheRealFantasy a răspuns:

Mare lucru, daca e de facut la scoala ca si tema ia pur si simplu un film pe care l-ai vazut si il stii destul de binisor sau na, uita-te la unul. laughing
Apoi cauta review-uri pe blog-uri sau pe IMDb. In engleza. Cu cat sunt mai bune filmele (bine vazute de metacritici, cu idei cat mai complexe) cu atat vei vedea review-uri mai bine dezvoltate.
Sau na, daca esti ambitios si perfectionist fa unul tu singur, daca stii exact ce se intampla intr-un film, nu trebuie sa ai imaginatie, doar dexteritate pe moment sa legi cateva fraze...

| Adrianaman3 a răspuns:

La rascruce de vanturi