| YahooMess1 a întrebat:

Salut TpU!
Astazi am sedinta cu parintii la 6 si se duce mama.
Am niste note... 2 fizica, 3 franceza, 6 mate, 6 romana6 biologie.
Si vreau sa ma apuc serios de invatat.
Vreau sa imi spuneti niste stiluri cum sa invat, cum sa memorez rd etc.
Dupa ce afla mama notele o sa imi ia calculatoru 1 luna ( Rezist ff bine )
Mi-e mi-e frica ca o sa ma certe foarte rau.
Oricum de azi o sa invat.
Vreau saimi reglez notele:
Franceza: 3
Fizica: 2
ROmana: 6
Mate: 6
biologie: 6
geografie: 8 ( mai putin aici)

Si vreau sa stiu cam ce note ar trebui sa mai iau sa imi iasa meedile la sf semestrului 8, 9, 10.
Mai ai cum sa imi iasa mediile de mai sus la notele astea daca ma chinui si invat?
Oricum mie ffff frica ca o sa ma certe, mie si frica sa raspund la telefon cand ma suna laughing!
vreau raspunsuri cat mai repede.
FUnda + vot!

3 răspunsuri:
| ARF a răspuns:

Ca sa inveti trebuie:

- sa fii atent la lectiile din clasa. Daca nu esti atent, cand o sa faci temele acasa nu o sa intelegi nimic.

- cand te duci acasa, citeste lectia de 2-3 ori. NU invata cu televizorul sua calculatorul. Eu invat fragment cu fragment, iar apoi spun totul deodata.

- fa-ti mereu temele. Ca sa intelegi lectiile, trebuie facute temele, deoarece ele te mai invata unele lucruri.

-NU TOCI! Daca ocesti, nu o sa stii nimic, iar urmatoarea zi nu o sa mai stii nimic. Trebuie sa intelegi lectiile.

Daca vrei ca mediile sa iti iasa 8, 9 si 10 trebuie sa inveti ora de ora. Daca copiezi [ la un test spre exemplu ] nu o sa stii atunci cand dai examen.

Daca vrei sa iti iese medii mari la notele care le ai, trebuie sa ai foarte multi de 10.

Multa bafta si tine-te de carte!

| Dyzz a răspuns:

Salut. Eu invat astfel:
1)Citesc lectia de 2, 3 ori!
2)Fac niste exerciti pe tema lectiei!
3)Citesc cate 1 propozitie si o repet fara sa ma uit de max. 5, 6 ori! P.S: Asa fa la toata lectia si la toate materiile!
4)Zic toata lectia fara sa ma uit in caiet, carte si daca nu stiu ceva repet din nou!
Sper ca te-am ajutat! Iti urez succes si numai bine!

| TeodoraDenisa a răspuns:

Păi, pentru a învăța mai ușor poți folosi notițele scrise cu altă culoare (culoarea roșie) o să reții mai ușor și o să îți intre în cap. Pentru a învăța mai ușor poți să îți faci un rezumat la lecțiile care ți le predă profesorul. Eu așa învăț, sper că te-am ajutat. Multă baftă la învățat.