| Bia13 a întrebat:

Hei! Voi cei care sunteti in clasa a XII-a si dati BAC-ul, cum faceti sa recapitulati toate operele pentru partea cu eseul la limba romana? Aveti vreo "strategie"... ceva? rolling on the floor

Pe parcursul celor 4 ani de liceu nu prea am invatat la aceasta materie, nu prea imi place literatura (E PREA MULT DE INVATAT!). Dar na! Daca vreau sa iau nota mare, ar fi bine sa acopar si partea cu eseul si sa scriu cel putin 3 pagini. big grin

Asa ca, acum, pe "ultima suta de metri", mi-as dori sa fac cumva sa invat totul fara sa tocesc rolling on the floor Daca a-ti avea vreo idee cum sa fac asta in cel mult 2 luni, sunteti bine-veniti sa tastati (dau si fundita).winking

Stiu ca e o intrebare cam ciudata, dar am incredere in Doamne Doamne ca se va gasi unul care sa imi raspunda. rolling on the floor

Răspuns Câştigător
| almaz a răspuns:

Salut, sunt și eu în cazul tău și pot să-ți recomand o ieșire din situație.

Deci, dacă nu ai citit operele și nu le cunoști poți să le privești în format video, sunt filme foarte bune care cred că ar putea să te ajute, evident că nu se compară cu cititul, dar știi cum de cît nimic tot e înainte, cel puțin ai idee despre ce e opera și mai șmecherești ceva, vreau să-ți propun 5 - 6 opere pe care eu ți-aș recomanda să le citești, sunt niște opere foarte înteresante și utile unde sunt incadrate toate temele de care ai nevoie la un eseu, începînd cu iubirea, cartea, părinți și terminînd cu eșec, etc...

Ciuleandra, Ion, Moara cu noroc, Patu lui Procust, Baltag, Padurea spinzuratilor, Ultima noapte de dragoste inti noapte de razboi, poți să privești și Amintiri din copilărie de Ion Creangă.

Sper că te-am ajutat, eu sunt în pielea ta la moment și caut și eu ieșire din situație. Pa.

| Bia13 explică (pentru almaz):

Am citit operele si, in plus, nu cred ca m-ar putea ajuta prea mult sa vizionez filmele...dar multumesc ca te-ai obosit sa imi tastezi.winking

| almaz a răspuns (pentru Bia13):

De ce zici că nu te-ar putea ajuta filmele? eu cred că e mai ușor să privești un film de o oră jumate de cît să citești o carte de 100 de pagini, mai ales că bac-ul deja e aproape, exact ceea ce e scris în carte se produce în film și chiar vezi cu ochii tăi, e foarte bună metodă și bine înțeleasă, mie nu-mi place să citesc opere de aceea le-am privit video, și acuma în baza lor pot să fac un eseu bun pentru examene, de 2 foi (sunt din R.Moldova la noi se cere 2 pagini pentru eseu) de eseu, pa-pa ))

| Bia13 explică (pentru almaz):

Hai ca iti dau fundita, nu ma mai stresa atata! laughing

| almaz a răspuns (pentru Bia13):

Ce ești amuzantă, nu am nevoie de fundita, eu nu folosesc tare TPU-ul, pur și simplu am văzut că nu prea ția plăcut metoda care țe-am recomandat-o dar nici un argument de ce așa nu am văzut din partea ta, de asta și sunt curios acuma, și de ce nu? ))))

| Bia13 explică (pentru almaz):

straight face Iti zice ceva: "Limba si literatura romana"? laughing LITERATURA, nu cinematografie.winking rolling on the floor