| anonim_4396 a întrebat:

Buna, TPU. Am fost repartizata la un liceu de informatica (mate-info intensiv informatica e specializarea). La ce ar trebui sa ma astept? Daca este cineva de aici care a terminat mate-info, cum a fost experienta voastra?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La informatica si matematica sa te astepti.
e profilul de liceu care iti deschide cele mai multe porti spre viitor.

| T0T a răspuns:

O experiență ok cu puține surprize neplăcute căci în școala gimnazială nu prea am făcut informatică. Noțiunile de informatică au fost prezentate repede și cu greu m-am adaptat. Cu fizica e la fel, dar depinde mult și de profesor.
Matematica dacă te pasionează și ai înțeles-o în gimnaziu va fi ok la început. Dar aceasta se complică mult și sunt prezentate noțiuni destul de avansate, repede, doar prin simple formule și reguli. Va fi greu să le reții pe toate dacă nu dai niște search-uri pe Google, Youtube ca să le aprofundezi tu singurică. Altfel, dacă ești de tipul rațional, vei putea urî matematica.

| Catrice a răspuns:

La o viata nașpa.
Multa mate,multa informatica,multa fizica,multa chimie,multe teme, puțin somn, fără ieșiri, fără rețele sociale, fără timp liber sad

| florin926481f a răspuns:

Sunt exact la acelasi profil, sa te astepti la multa info.Eu sunt a 12 a si in clasa a 11a aveam 7 ore de info pe saptamana.In rest e ca la mate info simplu, mate 4-5 ore si fizica-chimie cam 2 ore. Daca nu intelegi informatica de la inceput nu o sa te descurci.

| DenqOO a răspuns:

O sa te ia de la 0 cu materia de informatica. O sa inveti programare si cred ca limbajul pe care o sa il invatati o sa fie C. Poate au facut un update si s-a trecut la Java

https://www.tutorialspoint.com/cprogramming/index.htm

https://www.tutorialspoint.com/java/index.htm

Am trimis doua linkrui sa vezi despre materia pe care o sa ti se predea

| Yeseu a răspuns:

Sincer, la mult plâns și stres dacă erai obișnuit/ă să iei note mari la mate în gimnaziu. Eu am ajuns de la 10 la 4 și 5 într-a 9a, și am urcat trepat la 8 până într-a 11a. Este destul de frustrant, mai ales dacă ai un profesir cum a fost al meu care îți scade puncte pentru orice la teste dacă nu faci prin metoda lui, deși îți dă rezultatul corect.