| mBlackAngel a întrebat:

Am inceput sa lucrez pentru examenul de clasa a 8-a modelele acelea propuse de minister.si am o intrebare. Examenul va fi la acelasi grad de dificultate? Unele probleme mi se par chiar grele si la testele din culegeri nu aveam probleme. Oare ne dau asa grele modelele ca sa fim pregatiti mai bine?

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi detalii despre Evaluarea Naţională din 2016 în Ordinul nr. 5081/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2015-2016

http://subiecte2016.edu.ro/2016/evaluarenationala/legislatie/

Vezi detalii despre admiterea la liceu 2016 în Ordinul M.E.C.Ş. nr. 5082/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2016-2017

| AC4S4 a răspuns:

Examenul va fi la acelasi grad de dificultate. In culegerea cu teste sunt mai multe subiecte, unele usoare, altele mai grele. Mie, in 2014 cand am dat examenul, mi-a picat destul de usor la examen.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Vor fi la acelasi grad de dificultate. Ei dau "modelele" din testele anilor anteriori. Poti sa te astepti si la mai greu.

| UnBaiat439 a răspuns:

Depinde. Uneori la examen e mai greu sau mai usor. Dar priveste asa: daca e mai greu, e mai greu pentru toti, deci notele vor fi mai micute, dar daca se da usor trebuie sa fii atent sa nu gresesti din neatentie. O singura greseala te poate costa liceul. Ai grija.
Cele din culegere. Pot fi si mai grele si mai usoare. Dar daca ajungi sa le stii pe alea din culegere, poti sta linistit ca o sa fie bine la examen. Trebuie sa muncesti mult. Cam tarzior asa te-ai apucat tu de astea. Azi- maine bate examenu la usa.